Και άλλος επιχειρηματίας στο Βόλο περνά την "πόρτα" του Εισαγγελέα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Δεν προλαβαίνουν να περνούν την πόρτα του Εισαγγελέα Πρωτοδικών Βόλου οι επιχειρηματίες με μεγάλα χρέη στο Δημόσιο.
Έτσι την Τρίτη 24 Ιανουαρίου αστυνομικοί της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Βόλου συνέλαβαν ένα 41χρονο επιχειρηματία μεταλλικών κατασκευών, για μη καταβολή χρεών προς το Δημόσιο κατ' εξακολούθηση.
Συγκεκριμένα, ο 41χρονος προσήλθε αυθορμήτως στην Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Βόλου και συνελήφθη, διότι μαζί με την ήδη συλληφθείσα 44χρονη (συλληφθείσα την Δευτέρα) ήταν συνιδιοκτήτες εταιρείας μεταλλικών κατασκευών και δεν είχαν καταβάλει προς το Δημόσιο, οφειλές συνολικού ύψους 1.595.537,79 ευρώ.
Κατηγορείται για παράβαση των διατάξεων του άρθρου 25 του Ν. 1882/90, όπως πλέον ισχύει μετά τη τροποποίηση με το άρθρο 3 παρ. 1 του Ν.3943/11 «Μη καταβολή χρεών προς το Δημόσιο».