Καταδίωξη και σύλληψη 48χρονου για ναρκωτικά και οπλοφορία στον Αλμυρό Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Συνελήφθη το βράδυ της Παρασκευής στην ευρύτερη περιοχή του Αλμυρού Μαγνησίας, από αστυνομικούς του Τμήματος Τροχαίας Αυτοκινητοδρόμων της Αστυνομικής Διεύθυνσης Μαγνησίας, 48χρονος, για κατοχή και διακίνηση κάνναβης, καθώς και για παράνομη οπλοκατοχή και οπλοφορία.
Ειδικότερα, οι αστυνομικοί επιχείρησαν να ελέγξουν αυτοκίνητο που οδηγούσε ο 48χρονος, όμως αυτός δε συμμορφώθηκε σε σήμα στάσης τους και διέφυγε, αναπτύσσοντας ταχύτητα. Μετά από καταδίωξη που ακολούθησε για απόσταση οχτώ χιλιομέτρων, οι αστυνομικοί κατάφεραν να τον ακινητοποιήσουν και σε έλεγχο που διενήργησαν στο Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο του βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:
• 5 χάρτινες συσκευασίες με κάνναβη συνολικού βάρους 22 γραμμαρίων,
• 1 πιστόλι με τη γεμιστήρα του, εντός της οποίας υπήρχαν πέντε φυσίγγια, καθώς και ακόμη
• 4 φυσίγγια εκτός γεμιστήρας.
Επιπλέον, κατασχέθηκαν το χρηματικό ποσό των 435 ευρώ και δύο κινητά τηλέφωνα που βρέθηκαν στην κατοχή του συλληφθέντα, καθώς και το προαναφερόμενο αυτοκίνητο.
Ο συλληφθείς θα οδηγηθεί στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Βόλου, ενώ την προανάκριση διενεργεί το Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών Βόλου.