Λαθραίες υλοτομίες στο Πήλιο καταγγέλουν οι Οικολόγοι Πράσινοι Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Αντιπροσωπεία των Οικολόγων Πράσινων Μαγνησίας επισκέφθηκε την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2012 το Δασαρχείο Βόλου με σκοπό να καταθέσει μια σειρά ερωτήσεων προς την Υπηρεσία σχετικά με τις λαθραίες υλοτομίες στο Πήλιο.
Συγκεκριμένα, τον τελευταίο καιρό οι Οικολόγοι Πράσινοι δέχονται όλο και περισσότερες καταγγελίες για συχνές και υπερβολικές υλοτομίες που συντελούνται στο Πήλιο και που συνδέονται με την αυξημένη ζήτηση καυσοξύλων εξαιτίας της οικονομικής κρίσης. Διερευνώντας το θέμα και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας, επικοινώνησαν με συνδικαλιστικούς φορείς δασοφυλάκων, οι οποίοι βεβαιώνουν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα, ότι τα κρούσματα λαθραίων υλοτομιών αυξάνονται και ότι η δασική υπηρεσία δεν μπορεί να ανταποκριθεί στα καθήκοντά της εξαιτίας του περιορισμένου αριθμού δασοφυλάκων, των περικοπών στους μισθούς τους και της ανεπαρκούς κάλυψης δαπανών μετακίνησης.
Πέρα, όμως, από την οικονομική κρίση και τη μακροχρόνια κρίση της δασικής υπηρεσίας, που συχνά δίνει έμπνευση για λαϊκίστικες προτάσεις και ανεδαφικά μέτρα επίλυσης του προβλήματος, οι Οικολόγοι Πράσινοι Μαγνησίας ζητούν διευκρινίσεις για τις διαστάσεις του προβλήματος στο Πήλιο, αλλά και για τις δυνατότητες της υπηρεσίας να ανταποκριθεί. Σκοπός τους να βρεθούν ρεαλιστικές λύσεις για την προστασία των δασικών οικοσυστημάτων της περιοχής ακόμα και μέσα στη δύσκολη περίοδο που διανύουμε. Συγκεκριμένα, ρωτούν:
1. Αν το Δασαρχείο Βόλου πραγματοποιεί αυτή την περίοδο υλοτομίες κατόπιν διαχειριστικών σχεδίων στα πλαίσια αναγκαίων για τα οικοσυστήματα εργασιών. Αν ναι, σε ποιες περιοχές του Πηλίου πραγματοποιούνται και αν πραγματοποιούνται παρουσία δασικού υπαλλήλου.
2. Αν έχει αντιληφθεί ή επισημάνει το Δασαρχείο Βόλου λαθραίες υλοτομίες και αν ναι σε ποιες περιπτώσεις. Πώς ενήργησε σχετικά;
3. Αν το Δασαρχείο Βόλου μπορεί να ανταποκριθεί στην αποτελεσματική φύλαξη των δασικών οικοσυστημάτων του Πηλίου δεδομένης της κρίσης που πλήττει τη δασική υπηρεσία. Αν όχι, να διευκρινιστούν ποιες είναι οι κύριες δυσκολίες που αντιμετωπίζει και τι μέτρα έχει πάρει η υπηρεσία για τη βελτίωση της κατάστασης.
4. Πόσοι δασοφύλακες εργάζονται αυτή τη στιγμή στο Δασαρχείο Βόλου και πόσοι αγροφύλακες μετατέθηκαν σε αυτό. Αν οι αγροφύλακες έχουν εκπαιδευτεί σχετικά.
5. Αν λειτουργούν τα δασονομεία Βόλου, Λεχωνίων και Ζαγοράς.
Στη σχετική, πάντως, συζήτηση που έγινε με εκπρόσωπο του Δασαρχείου δόθηκε έμφαση από πλευράς του στην ανάγκη δραστηριοποίησης της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την προστασία των οικοσυστημάτων του Πηλίου, καθώς η ανεπάρκεια της δασικής υπηρεσίας εντείνει την ανάγκη για τη συνειδητοποίηση των πολιτών στα οφέλη του δασικού πλούτου του Πηλίου και στην αυτοοργάνωσή τους για την προστασία του.
Οι Οικολόγοι Πράσινοι αναγνωρίζουν αυτή την ανάγκη και διατίθενται να συμβάλλουν σε αυτή την κατεύθυνση, υποστηρίζοντας με κάθε τρόπο ότι:
• ο δασικός πλούτος της χώρας μας, ως μέρος της ελληνικής άγριας φύσης, είναι ανεκτίμητος.
• Η δασοπροστασία οφείλει να αντιμετωπιστεί ως ζήτημα εθνικής προτεραιότητας, τόσο επειδή αποτελεί συνταγματική υποχρέωση της πολιτείας και των πολιτών όσο και επειδή οι καταστροφές των δασών επηρεάζουν τη χώρα, τους πολίτες της και τις μελλοντικές γενιές της οικονομικά, περιβαλλοντικά και κοινωνικά.
• Η ορθή και αειφορική διαχείριση με βάση τις αρχές της δασοπονίας μετατρέπουν τα δάση σε έναν πολύτιμο πόρο, που δημιουργεί τοπική και εθνική οικονομία, προσφέρει θέσεις εργασίας στην ορεινή κυρίως περιφέρεια, συμβάλλει στην αναζωογόνηση της υπαίθρου και των επαγγελμάτων του πρωτογενούς τομέα και δίνει άλλες προοπτικές ανάπτυξης σε οικονομικά μειονεκτικές περιοχές.