Οικολόγοι Πράσινοι:"Στην πυρά και πάλι τα δάση του Πηλίου" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Νωρίς ξέσπασαν φέτος οι πρώτες δασικές πυρκαγιές στο Πήλιο, μετατρέποντας σε στάχτες μέρος του πολύτιμου δασικού πλούτου της περιοχής.
Μάλιστα, σε συνδυασμό με τις λαθροϋλοτομίες που αυξήθηκαν λόγω της κρίσης και της ζήτησης των καυσοξύλων, το δυσάρεστο συμπέρασμα που εξάγεται είναι ότι χειμώνα – καλοκαίρι, τα δάση του Πηλίου καταλήγουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στην πυρά.
Οι Οικολόγοι Πράσινοι επισημαίνουμε ότι πολυτέλεια χρόνου δεν υπάρχει. Η πολιτική των κυβερνήσεων των τελευταίων δεκαετιών, που αντιμετώπισε τα δάση ως οικόπεδα, αποδείχτηκε εγκληματική. Τόσο η χώρα όσο και ο νομός Μαγνησίας έχουν ανάγκη από μια σύγχρονη δασική πολιτική προς όφελος της κοινωνίας. Το δασικό περιβάλλον είναι πολύτιμο συλλογικό αγαθό με σημαντική προσφορά στη διατήρηση της οικολογικής ισορροπίας, στην προστασία από περιβαλλοντικές καταστροφές, στην ποιότητα ζωής, στη δημόσια υγεία, αλλά και στην οικονομία της υπαίθρου, που μπορεί να αναπτυχθεί δημιουργώντας νέες θέσεις εργασίας σε άμεσα ή έμμεσα συνδεδεμένα με το δάσος επαγγέλματα.
Ειδικότερα στο Πήλιο και στη Σκόπελο, που ξέσπασαν οι νέες πυρκαγιές, το δασικό περιβάλλον είναι άμεσα συνδεδεμένο με την τουριστική δραστηριότητα, λειτουργώντας ως πόλος έλξης και αναψυχής, επομένως οι πυρκαγιές μπορούν να προκαλέσουν μεγάλη ζημία στον τουρισμό, που δεν θα μπορέσει να την αντιμετωπίσει σε περίοδο ύφεσης και οικονομικής κρίσης.
Οι Οικολόγοι Πράσινοι απευθυνόμαστε στις αρμόδιες για την πυροπροστασία υπηρεσίες του νομού Μαγνησίας και στην τοπική αυτοδιοίκηση, που οφείλουν να σχεδιάσουν με υπεύθυνο τρόπο την πρόληψη, εντοπίζοντας εγκαίρως τις ελλείψεις, εμπλέκοντας την τοπική κοινωνία στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό και ασφαλές και αποφεύγοντας λάθη του παρελθόντος. Απευθυνόμαστε ταυτόχρονα στους συμπολίτες μας κάνοντας έκκληση για ανάληψη πρωτοβουλιών σε τοπικό επίπεδο, αφού με όλες μας τις δυνάμεις οι ίδιοι οι πολίτες πρέπει να συμβάλλουμε στη θωράκιση των δασών από τις πυρκαγιές, τις παράνομες υλοτομίες και άλλους κινδύνους. Η δασοπροστασία είναι ευθύνη και υποχρέωση όλων μας. Ας συνειδητοποιήσουμε ότι αφήνοντας τα δάση να καούν, καίμε τις ελπίδες μας για ποιότητα ζωής, ανάπτυξη της οικονομίας και θέσεις εργασίας.
Οικολόγοι Πράσινοι Μαγνησίας