Συνάντηση Αγοραστού με τον Δήμαρχο Αλλονήσου Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μαγνησία
- Εκτύπωση
Εφ’ όλης της ύλης συζήτηση για τρέχοντα θέματα και έργα της Αλοννήσου, είχε ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός με το Δήμαρχο Πέτρο Βαφίνη και τον Αντιδήμαρχο Ορέστη Παπαχρήστου.
Κυρίαρχο θέμα αποτέλεσε η ανάπτυξη του καταδυτικού τουρισμού και τα αναμενόμενα οφέλη που θα υπάρξουν στην περιοχή.
Ο Περιφερειάρχης κ. Κώστας Αγοραστός υπενθύμισε τη βούληση της αιρετής Περιφέρειας Θεσσαλίας για την υλοποίηση του βραβευμένου έργου του Προτύπου Καινοτόμου Σχεδίου Ανάπτυξης (Π.Κ.Σ.Α.) με τίτλο «Άνω Μαγνήτων Νήσοι», το οποίο ως έργο-Σημαία «αποτελεί κορυφαία έκφραση ανάπτυξης και προβολής των ενάλιων πολιτιστικών θησαυρών της χώρας σε παγκόσμιο επίπεδο», όπως ανέφερε χαρακτηριστικά και συνέχισε: «βρισκόμαστε σε συνεννόηση με το Υπουργείο πολιτισμού και κάνουμε όλες εκείνες τις απαραίτητες ενέργειες για να αναδειχθεί τόσο ο θαλάσσιος πλούτος της χώρας, όσο και ο αρχαίος ναυτικός πολιτισμός της».
Ακόμη συζητήθηκαν:
- Η πρόταση που εντάχθηκε στο Πρόγραμμα ΕΠΠΕΡΑΑ από την Περιφέρεια Θεσσαλίας και το Δήμο Αλοννήσου για τα δύο έργα συνολικού προϋπολογισμού 7,5 εκατ. ευρώ που αφορούν το ταχυδιυλιστήριο και την ύδρευση της Αλοννήσου, το οποίο σύντομα θα πάρει το δρόμο της δημοπράτησης
- Το Σχέδιο Χωρικής Οικιστικής Οργάνωσης Ανοικτών Πόλεων (ΣΧΟΟΑΠ) Δήμου Αλοννήσου η μελέτη του οποίου χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ Θεσσαλίας
- Το αλιευτικό καταφύγιο στο Βότση προϋπολογισμού 2 εκ. ευρώ το οποίο θα κατατεθεί για χρηματοδότηση από τομεακό πρόγραμμα του Επιχειρησιακού Προγράμματος Αλιείας, μετά την υπογραφή προγραμματικής σύμβασης Περιφέρειας και Δήμου
- Το λιμάνι στο Πατητήρι
- To επαρχιακό δίκτυο για το οποίο εξετάζεται η ένταξη του στο Τεχνικό Πρόγραμμα του 2012
- Τα ώριμα έργα που πρόκειται να προταθούν στις ανοικτές προτάσεις της Περιφέρειας Θεσσαλίας και αφορούν:
1) Προσθήκη αιθουσών και γραφείου δημοτικού σχολείου και νηπιαγωγείο Αλοννήσου προϋπολογισμού 650.000 ευρώ,
2) Αντιπλημμυρικά έργα – δίκτυα αποχέτευσης προϋπολογισμού 847.500 ευρώ.
«Θέλησή μας είναι να συνεργαστούμε στο πλαίσιο των υφιστάμενων σήμερα σχέσεων αυτοδιοίκησης πρώτου και δεύτερου βαθμού αλλά και να ανοίξουμε νέους δρόμους προς όφελος των πολιτών και του τόπου μας», τόνισε ο κ. Κ. Αγοραστός, ενώ ανέφερε και τη βούλησή του να συνεργαστεί στενά με τους Δήμους των Β. Σποράδων για την εκπόνηση ενός «Ειδικού Νησιωτικού Προγράμματος» για τις Β. Σποράδες.
Από την πλευρά του ο Δήμαρχος Αλοννήσου κ. Πέτρος Βαφίνης δήλωσε: «Θα ήθελα να εκφράσω την ικανοποίηση μου προς την Περιφέρεια Θεσσαλίας κ. συγκεκριμένα προς τον περιφερειάρχη κ. Κ. Αγοραστό για το ιδιαίτερο ενδιαφέρον που δείχνει για την Αλόννησο. Βρισκόμαστε σε ανοιχτή γραμμή και από κοινού εργαζόμαστε για να μπορέσει η Αλόννησος να βρεθεί στο επίκεντρο του καταδυτικού τουρισμού και να έχουμε πολλαπλασιαστικά οφέλη όχι μόνο για τους κατοίκους του νησιού, αλλά και για την ευρύτερη περιοχή».