Δύο κρούσματα της νέας γρίπης στη Θεσσαλία Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Δύο ασθενείς που νόσησαν από τη νέα γρίπη (Η1Ν1) εντοπίστηκαν στη Λάρισα και τα Τρίκαλα. Και οι δύο νοσηλεύονται στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας των Νοσοκομείων των δύο Θεσσαλικών πόλεων.
Το πρώτο περιστατικό, αφορά έναν 40χρονο Λαρισαίο, ο οποίος νοσηλεύεται στη ΜΕΘ του Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας. Η νόσος επιβεβαιώθηκε και εργαστηριακά, ενώ η κατάσταση της υγείας του, κρίνεται σοβαρή αλλά σταθερή.
Το δεύτερο περιστατικό αφορά ένα 50χρονο Τρικαλινό που νοσηλεύεται στο Νοσοκομείο Τρικάλων σε καλή κατάσταση. Το κρούσμα διαγνώσθηκε στις 8 Ιανουαρίου, ημερομηνία που ο ασθενής εισήχθη και νοσηλεύτηκε με πνευμονία στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας.
Τελευταία τροποποίηση στις14 Ιανουαρίου 2011, 09:59