Για θέματα αποζημιώσεων από τον ΕΛΓΑ ενημερώθηκε ο Κ. Αγοραστός Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Συνάντηση του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας με τον Διευθυντή του Υποκαταστήματος ΕΛ.Γ.Α. Λάρισας Δημήτριο Λαζαρόπουλο, είχαμε σήμερα, Παρασκευή 20 Μαΐου, παρουσία των Περιφερειακών Συμβούλων Κας Ράνιας Σταφύλη και Κου Χρήστου Σιδερόπουλου.
Η συζήτηση επικεντρώθηκε στα προβλήματα των παραγωγών που σχετίζονται με τις ζημιές που έχουν συμβεί κατά το προηγούμενο διάστημα.
Αναλυτικότερα τέθηκαν από τον Κο Αγοραστό τα θέματα:
- της μειωμένης καρποφορίας όλων των φυλλοβόλων καρποφόρων δέντρων (αμυγδαλιές, αχλάδια, ροδάκινα, βερίκοκα)
- του παγετού στο φυτικό κεφάλαιο των ελαιόδεντρων
- για ζημιές που προκαλούνται από αγριόχοιρους στην επαρχία Ελασσόνας (ο Κανονισμός του ΕΛΓΑ προβλέπει αποζημιώσεις από αρκούδα αλλά όχι από αγριόχοιρο)
- και το θέμα της αποζημίωσης από την βροχόπτωση (σκουλήκι) των παραγωγών βαμβακιού που είναι ακόμη σε εκκρεμότητα.
Από την πλευρά του, ο Κος Δημήτρης Λαζαρόπουλος ενημέρωσε ότι η μειωμένη καρπόδεση που επικαλούνται, οι παραγωγοί είναι εκτός κανονιστικού πλαισίου ΕΛ.Γ.Α ενώ σε ότι αφορά τις ζημιές λόγω παγετού σε φυτικό κεφάλαιο (ελαιόδεντρα) διευκρίνισε ότι εφ’ όσον πληρούνται οι προϋποθέσεις που θέτει ο κανονισμός κρατικών οικονομικών ενισχύσεων (ΠΣΕΑ), δύναται να ενταχθούν στο ετήσιο πρόγραμμά του.
Όσον αφορά τις ζημιές από τις βροχοπτώσεις στην καλλιέργεια βάμβακος, ο Διευθυντής του Υποκαταστήματος ΕΛ.Γ.Α. Λάρισας ανέφερε ότι με πρόσφατη απόφαση του προέδρου του ΕΛΓΑ δόθηκε εντολή να συγκροτηθούν οι προβλεπόμενες κατά τον κανονισμό ασφάλισης επιτροπές συνολικής εκτίμησης. Ο κ. Λαζαρόπουλος ανέπτυξε στον Περιφερειάρχη τα λειτουργικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η υπηρεσία καθώς και το θέμα της μετακίνησης των εργαζομένων.