Η Γερακούδη στην διάσκεψη προέδρων επιτροπών παρακολούθησης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Στην ετήσια Διάσκεψη των προέδρων των Επιτροπών Παρακολούθησης βρέθηκε την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου 2010 η Γενική Γραμματέας της Περιφέρειας Θεσσαλίας Καλλιόπη Γερακούδη.
Η Κα Γερακούδη στην ομιλία της έκανε αναφορά στο ΕΣΠΑ Θεσσαλίας για την χρονιά του 2010, για το οποίο παρέθεσε στοιχεία από τα οποία προκύπτει ότι οι στόχοι που είχαν τεθεί υπερκαλύφθηκαν. Στη συνέχεια η Περιφερειάρχης Θεσσαλίας αναφέρθηκε στον σχεδιασμό που υπάρχει για την επόμενη χρονιά τονίζοντας ότι, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα για το νέο έτος, αφού υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες όπως οι μεγαλύτερες απαιτήσεις που τίθονται, η συνεχιζόμενη οικονομική ύφεση που δυσχαιρένει την κατάσταση αλλά και η διοικητική αλλαγή "Καλλικράτης" που σίγουρα θα επιφέρει καθυστερήσεις στον προγραμματισμό.
Αναλυτικά η τοποθέτηση της Κας Γερακούδη:
"Κύριε υπουργέ, κύριε υφυπουργέ, κυρίες και κύριοι συνάδελφοι, χαιρετίζω και εγώ με τη σειρά μου και εύχομαι καλή επιτυχία στις εργασίες της συνάντησης.
Ο προϋπολογισμός του ΕΣΠΑ Θεσσαλίας ανέρχεται σε 529 εκατομμύρια ευρώ συγχρηματοδοτούμενης δημόσιας δαπάνης και το μέρος του Προγράμματος που έχει εκχωρηθεί προς διαχείριση αφορά 502 εκατομμύρια ευρώ.
Με στοιχεία της 30ης Νοεμβρίου 2010, τα ενταγμένα έργα ανέρχονται σε 346 εκατομμύρια ευρώ συγχρηματοδοτούμενης δημόσιας δαπάνης. Οι συμβάσεις που έχουν υπογραφεί ανέρχονται σε 208,1 εκατομμύρια ευρώ. Οι δαπάνες που έχουμε πραγματοποιήσει ανέρχονται σε 104 εκατομμύρια ευρώ και αφαιρουμένων των εξαιρέσεων σε 100,3 εκατομμύρια ευρώ.
Ειδικότερα, όσον αφορά το μέρος του Προγράμματος που διαχειρίζεται η Ενδιάμεση Διαχειριστική Αρχή και η ΔΙΣΑ:
-Τα ενταγμένα έργα ανέρχονται σε 289,2 εκατομμύρια ευρώ και οι συμβάσεις σε 151,4 εκατομμύρια ευρώ. Από τις δαπάνες ύψους 71,4 εκατομμυρίων ευρώ, τα 65,1 εκατομμύρια ευρώ αφορούν δαπάνες έργων που διαχειρίζεται η Ενδιάμεση Διαχειριστική Αρχή Θεσσαλίας, ενώ τα 6,3 εκατομμύρια ευρώ αφορούν δαπάνες έργων της Διεύθυνσης Σχεδιασμού Ανάπτυξης (ΔΙΣΑ) της Περιφέρειας Θεσσαλίας.
Οι υπόλοιπες δαπάνες, ύψους 32,6 εκατομμυρίων ευρώ, αφορούν έργα της Γενικής Διεύθυνσης Ιδιωτικών Επενδύσεων του Υπουργείου και έργα Ενίσχυσης Επιχειρήσεων που διαχειρίζονται οι Τράπεζες. Με βάση τα παραπάνω στοιχεία, η απορρόφηση του ΕΣΠΑ στη Θεσσαλία ανέρχεται σε ποσοστό 20,71% επί του εκχωρημένου ποσού.
Βασικός στόχος μας για το 2010 ήταν η επίτευξη των στόχων που τίθενται από την Επιχειρησιακή Συμφωνία Υλοποίησης στο πλαίσιο του Μνημονίου καθώς και η κάλυψη του στόχου ν+3. Ο στόχος αυτός που ποσοτικά μεταφράζεται σε 32 εκατομμύρια ευρώ δαπάνες για το έτος 2010 έχει ήδη καλυφθεί από την Περιφέρεια Θεσσαλίας. Ενδεικτικά, μόνο από τα έργα που διαχειρίζεται η ΕΔΑΠΘ, οι δαπάνες τρέχοντος έτους ανέρχονται σε 37 εκατομμύρια ευρώ συγχρηματοδοτούμενης δημόσιας δαπάνης, ενώ οι συνολικές δαπάνες για το έτος 2010 ανέρχονται σε 64,8 εκατομμύρια ευρώ.
Η επίτευξη των στόχων μας για το 2011 θα είναι σαφώς πιο δύσκολη υπόθεση, λόγω τόσο των κατά πολύ υψηλότερων απαιτήσεων στις οποίες καλούμαστε να ανταποκριθούμε όσο και άλλων αντικειμενικών δυσκολιών. Αναφέρομαι συγκεκριμένα στη συνεχιζόμενη οικονομική ύφεση και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ανάδοχοι των έργων, στις δυνατότητες του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων τόσο για τα ποσά που αφορούν σε συγχρηματοδοτούμενες δαπάνες όσο και σε αυτά που αφορούν σε εθνικούς πόρους ( μη επιλέξιμες απαλλοτριώσεις), αλλά και στις διοικητικές αλλαγές λόγω του «Καλλικράτη» που είναι λογικό ότι θα προκαλέσουν καθυστερήσεις στον προγραμματισμό και στην εκτέλεση των έργων. Υπό το φάσμα αυτών των δεδομένων, απαιτείται σήμερα, περισσότερο από κάθε άλλη φορά, επιτάχυνση ενεργειών όλων των εμπλεκομένων φορέων με συντονισμό και καθοδήγηση από το Υπουργείο Οικονομίας και Ανταγωνιστικότητας, ώστε να επιτευχθούν πλήρως οι στόχοι που έχουν τεθεί.
Η Περιφέρεια Θεσσαλίας προκειμένου να επιτύχει τους στόχους της για το 2011, έχει προγραμματίσει την υπερδέσμευση του Άξονα 1 που αφορά υποδομές και υπηρεσίες προσπελασιμότητας. Η υπερδέσμευση σε όρους νομικής δέσμευσης θα κυμανθεί στο 20% του Άξονα. Είναι σημαντικό ωστόσο να εξασφαλιστεί η απρόσκοπτη ροή εθνικών πόρων για να πληρωθούν οι απαραίτητες απαλλοτριώσεις, ώστε να μπορούν να προχωρήσουν χωρίς προβλήματα και χρονοβόρες καθυστερήσεις τα οδικά έργα. Παράλληλα υπάρχει στενή παρακολούθηση της πορείας υλοποίησης και δαπανών όλων των ενταγμένων έργων. Τέλος οι νέες εντάξεις και προσκλήσεις προωθούνται επίσης με στόχο την αύξηση του προϋπολογισμού ενταγμένων έργων και τη δυνατότητα επιπλέον απορρόφησης εντός του 2011.
Συμπερασματικά, για το 2011 εκτιμούμε ότι η Περιφέρεια Θεσσαλίας μπορεί να συνεισφέρει στο Πρόγραμμα Σταθερότητας και Ανάπτυξης με δαπάνες περίπου 40 εκατομμυρίων ευρώ. Στόχος όλων όσων συνεργαζόμαστε στην Περιφέρεια Θεσσαλίας είναι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε με εντατικό ρυθμό, ώστε να αξιοποιήσουμε με τον καλύτερο τρόπο όλα τα χρηματοδοτικά εργαλεία που μας προσφέρονται και να συνεισφέρουμε στην προσπάθεια της κυβέρνησης για σταθεροποίηση και επαναφορά της χώρας σε δρόμο ανάπτυξης και προόδου".