Η Olympic Air συνέδεσε αεροπορικά τη Σκιάθο με την Θεσσαλονίκη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Ικανοποιημένοι για τη νέα αεροπορική σύνδεση Θεσσαλονίκη-Σκιάθος, που εγκαινίασε χθες η Olympic Air, εμφανίζονται οι δήμαρχοι Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης και Σκιάθου Νίκος Πλωμαρίτης.
Η νέα γραμμή θα εκτελείται 3 φορές την εβδομάδα, Δευτέρα, Παρασκευή, Κυριακή, θα κοστίζει κάτι λιγότερο από 100 ευρώ, και ήδη έφτασαν στη Θεσσαλονίκη με την πρώτη πτήση 58 επιβάτες, ενώ «πέταξαν» προς Σκιάθο 49.
Το δρομολόγιο θα ισχύει μέχρι και τις 11 Σεπτεμβρίου 2011 και έρχεται να προστεθεί στις πρόσφατες ενισχυμένες αεροπορικές συνδέσεις της Olympic Air από Θεσσαλονίκη προς άλλους δημοφιλείς προορισμούς, όπως το Ηράκλειο, τα Χανιά, η Μυτιλήνη και η Ρόδος.
«Με το νέο δρομολόγιο σπάει η απομόνωση της Θεσσαλονίκης από το Αιγαίο και ειδικότερα από τη Σκιάθο», τόνισε ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης· εξέφρασε δε την ελπίδα ότι η σύνδεση θα παραμείνει ενεργή και το χειμώνα και θα αποτελέσει την απαρχή για περαιτέρω αεροπορικές συνδέσεις της πόλης με τα νησιά του ΒΑ Αιγαίου αλλά και τις Κυκλάδες και τα Δωδεκάνησα.
«Ήταν όνειρό μας να συνδεθεί η Σκιάθος με τη Μακεδονία και αυτό γίνεται πραγματικότητα», δήλωσε από την πλευρά του ο δήμαρχος Σκιάθου.
Τελευταία τροποποίηση στις5 Ιουλίου 2011, 16:27