Ημερίδα για την ανακύκλωση από το ΤΕΕ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Ημερίδα με θέμα «Ανακύκλωση στη Θεσσαλία: Προβλήματα και προοπτικές» διοργανώνει στη Λάρισα το Τεχνικό Επιμελητήριο - Περιφερειακό Τμήμα Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας, την Πέμπτη 16 Ιουνίου 2011.
Πρόθεση είναι να δοθεί με την Ημερίδα έμφαση στην αναγκαιότητα συνεργασίας με τους τοπικούς φορείς και ιδιαίτερα της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την καλύτερη εφαρμογή της Ανακύκλωσης στην περιοχή. Σε μια περίοδο που, όπως εκτιμάται, τα οφέλη της Ανακύκλωσης δεν περιορίζονται μόνο στο Περιβάλλον καθώς η βιομηχανία ανακύκλωσης και εναλλακτικής διαχείρισης απορριμμάτων είναι από τους πλέον αναπτυσσόμενους κλάδους δημιουργώντας νέες θέσεις εργασίας και επιτυγχάνοντας σημαντική εξοικονόμηση πόρων.
Στόχοι της ημερίδας είναι:
- να αναδείξει τη σημερινή κατάσταση αναφορικά με την εφαρμογή της ευρωπαϊκής και εθνικής νομοθεσίας, να εντοπιστούν οι υπαρκτές ευκαιρίες και εμπόδια, να διατυπωθούν προτάσεις για την καλύτερη λειτουργία της Ανακύκλωσης
- να προσφέρει βήμα διαβούλευσης μεταξύ εκπροσώπων της κεντρικής και τοπικής διοίκησης, επαγγελματικών ενώσεων, μη κυβερνητικών οργανώσεων, φορέων πολιτών, επιχειρήσεων κλπ που εμπλέκονται στην υπόθεση.
- να ευαισθητοποιήσει τα μέσα ενημέρωσης και το ευρύτερο κοινό σχετικά με την κρισιμότητα του ζητήματος και τις υποχρεώσεις που απορρέουν από το ισχύον θεσμικό πλαίσιο για τη διοίκηση, τους παραγωγικούς φορείς και τους καταναλωτές
- να μεταφέρει στο κοινό επιτυχημένα παραδείγματα από περιοχές άλλων χωρών
Ενδεικτικές θεματικές ενότητες της Ημερίδας αποφασίστηκε να είναι: Αστικά απορρίμματα (συμπεριλαμβανομένων και των υλικών κατεδαφίσεων ή οδοποιίας), Ενεργειακή αξιοποίηση και Βιώσιμη ανάπτυξη - Στοχεύοντας στην ελαχιστοποίηση των προς απόρριψη αποβλήτων, Ανακύκλωση – ενεργειακή αξιοποίηση – Βιώσιμες προοπτικές για την ανάπτυξη Διαχείριση βιομηχανικών αποβλήτων και αποβλήτων από τον Πρωτογενή τομέα, Διεθνής εμπειρία – Δίκτυα επιχειρήσεων.
Το ΤΕΕ θα απευθυνθεί στο ΥΠΕΚΑ, την Περιφέρεια Θεσσαλίας, στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Θεσσαλίας - Στ. Ελλάδας και στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας για να θέσουν υπό την αιγίδα τους την εκδήλωση. Θα επιδιώξει να είναι συνδιοργανωτές - συμμετέχοντες οι Ελληνική Εταιρία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης, η Ελληνική Εταιρία Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων, ο ΦοΔΣΑ, η ΔΥΠΑΘ, το ΓΕΩΤΕΕ, ο Γεωπονικός σύλλογος και να υποστηρίξουν την πρωτοβουλία οι υπόλοιποι δήμοι, ο ΣΘΕΒ, η ΕΑΣ Λάρισας καθώς και τοπικές μη κυβερνητικές οργανώσεις με περιβαλλοντικά ενδιαφέροντα.