Με ένα λεοφωρείο ξεκίνησε η ενημερωτική καμπάνια της Περιφέρειας Θεσσαλίας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
«Μία Περιφέρεια, Αμέτρητοι Προορισμοί» είναι το σύνθημα της ενημερωτικής καμπάνιας που ξεκινά σήμερα η Περιφέρεια Θεσσαλίας με σκοπό να προσελκύσει τουρίστες από τη Δυτική και την Κεντρική Μακεδονία ενόψει της θερινής τουριστικής περιόδου.
Το ειδικά διαμορφωμένο λεωφορείο της Περιφέρειας, ξεκινά τις περιοδείες του αρχής γενομένης σήμερα από την Κοζάνη, ενώ αύριο Πέμπτη θα βρίσκεται στην Καστοριά και την Παρασκευή στη Φλώρινα.
Τη Δευτέρα 23 Μαΐου το λεωφορείο θα βρίσκεται στη Νάουσα και η περιοδεία θα ολοκληρωθεί την Τρίτη 24 Μαΐου με τελευταία στάση τη Βέροια.
Στις πόλεις αυτές, η υπάλληλος του Τμήματος Τουρισμού κ. Μερόπη Φαργκάνη μαζί με επιχειρηματίες θα διανείμει διαφημιστικά φυλλάδια από όλες τις Περιφερειακές Ενότητες που θα προβάλλουν τις τουριστικές δυνατότητες ολόκληρης της Θεσσαλίας και θα περιέχουν πληροφορίες τόσο για τις φυσικές ομορφιές, όσο και τις εναλλακτικές μορφές τουρισμού, τα καταλύματα κ.α. που προσφέρονται στην περιοχή μας
Ανάλογη καμπάνια είχε γίνει και τα περασμένα χρόνια τέτοια εποχή με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα, καθώς καταγράφηκε σημαντικός αριθμός αφίξεων από τη Βόρεια Ελλάδα.
Η Περιφέρεια, συνεχίζοντας μία παράδοση ετών, δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτή την προσπάθεια, θέλοντας να δώσει ώθηση στην ανάπτυξη της τοπικής οικονομίας, ειδικά φέτος που η οικονομική κρίση βαρύνει ακόμη περισσότερο τον τομέα του τουρισμού.
«Η Κεντρική και Δυτική Μακεδονία είναι ένας χώρος που μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα», επισημαίνει η αντιπεριφερειάρχης Λάρισας κ. Ρένα Καραλαριώτου, «αφού είναι πολύ κοντά σε μας και οι κάτοικοι του ψάχνουν να βρουν θάλασσες στις οποίες θα έχουν εύκολη πρόσβαση, για τις διακοπές τους».
Η Περιφέρεια θεωρεί ότι η περιοχή μας έχει πολλά περιθώρια να αποκομίσει τουριστικό μερίδιο από τη Μακεδονία η οποία είναι μια αξιόλογη αγορά.
Έτσι, πρόθεσή της είναι να αξιοποιήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα ατού της Θεσσαλίας και να τα κάνει ευρύτατα γνωστά σε ένα πλήθος ανθρώπων που αγνοούν τις φυσικές ομορφιές του τόπου μας καθώς και τις δυνατότητες που προσφέρει τουριστικά η περιοχή μας .
Όπως τονίζει η κ. Καραλαριώτου «η αρνητική συγκυρία που υπάρχει στην οικονομική κατάσταση της χώρας, θα προσπαθήσουμε να γίνει πλεονέκτημα για την περιοχή μας και τη Θεσσαλία γενικότερα».