Ολοκληρώθηκαν οι πρώτες εκλογές των κτηνοτρόφων Θεσσαλίας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Με βασικά χαρακτηριστικά τη μικρή συμμετοχή από τους νομούς Τρικάλων, Μαγνησίας και Καρδίτσας αλλά και την αποχώρηση των στελεχών της ΠΑΣΥ, ολοκληρώθηκαν οι πρώτες εκλογές της Ομοσπονδία Κτηνοτροφιών Συλλόγων Θεσσαλίας, η οποία αποτελεί τη διάδοχη κατάσταση της Ομοσπονδίας Κτηνοτροφικών Συλλόγων νομού Λάρισας.
Να σημειωθεί ότι στελέχη της ΠΑΣΥ κατήγγειλαν τον κ. Τζιότζιο για τις αλλαγές στην Ομοσπονδία αλλά και στο γεγονός ότι για να συμμετέχει κάποιος στη διαδικασία έπρεπε να καταβάλει το ποσό των 100 ευρώ, κάτι που χαρακτήρισαν ως «αντισυνδικαλιστικό». Έτσι, οι προσκείμενοι στο Κ.Κ.Ε. συνδικαλιστές κτηνοτρόφοι δε συμμετείχαν στις εκλογές.
Κατά τη γενική συνέλευση, η πλειοψηφία των συμμετεχόντων σημείωναν ότι απαιτείται αλλαγή στον τρόπο οργάνωσης της έκφρασης των αιτημάτων των κτηνοτρόφων σε συνδικαλιστικό επίπεδο, ενώ ο Μιχάλης Τζιότζιος δήλωσε την πρόθεση του Συλλόγου να προτείνει τη δημιουργία ενός κτηνοτροφικού συλλόγου σε επίπεδο Καλλικρατικού Δήμου.
Αναλυτικά στο νέο 13μελές διοικητικό συμβούλιο εξελέγησαν: οι Λαρισαίοι κ.κ. Τζιότζιος, Παλάσκας, Μπατσεβάνος, Μιχαλογιάννης, Κοτούλας, Γκουρομπίνος, Γεωργάκης, Μπαρδανίκας, Τεκούσης, Δόκος, Κόντος, ο κ. Γκρίνιας από τον Βόλο και ο κ. Μητρούσιας από τα Τρίκαλα.