Παπατόλιας «Μια νέα αρχή για την προστασία της Κάρλας» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Δεν μπορούμε παρά να εκφράσουμε δημοσίως την ικανοποίησή μας για το γεγονός ότι η Ειδική Γραμματέας της Επιθεώρησης Περιβάλλοντος και Ενέργειας (Ε.ΓΕ.ΠΕ.) του ΥΠΕΚΑ κα Μαργαρίτα Καραβασίλη τοποθετείται με αποτελεσματικότητα και αίσθημα ευθύνης απέναντι στο περιβαλλοντικό πρόβλημα της επιβάρυνσης της λίμνης Κάρλας.
Είναι, ίσως, η πρώτη φορά που η Κεντρική Διοίκηση αντιλαμβάνεται το μέγεθος του προβλήματος και αρχίζει να συστηματοποιεί την πολιτική που πρέπει να εφαρμοστεί για την περιβαλλοντική προστασία του ποταμιαίου συστήματος του Πηνειού, αλλά και του λιμναίου συστήματος του οικοσυστήματος της Κάρλας. Αποδεικνύεται, επίσης, ότι όταν η δημόσια διαβούλευση είναι ειλικρινής, ουσιαστική και απαλλαγμένη από μικροπολιτικές σκοπιμότητες, τότε υπάρχουν τα περιθώρια για την επεξεργασία μιας κοινής στρατηγικής για τη σωτηρία της λίμνης.
Ως παράταξη, οφείλουμε να επισημάνουμε ότι οι 8 προτάσεις, που αναφέρονται σε μέτρα που πρέπει να ληφθούν και τα οποία επισημάνθηκαν στην τελευταία σύσκεψη στο Δήμο Ρήγα Φεραίου, αντηχούν πλήρως τόσο τις πρωτοβουλίες της τελευταίας νομαρχιακής αρχής Μαγνησίας όσο και το πλαίσιο που καταθέσαμε στην ειδική συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου για τις περιβαλλοντικές πολιτικές σε επίπεδο Θεσσαλίας. Οι 8 προτάσεις που κωδικοποίησε η κα Καραβασίλη, συμπεριλαμβάνονται σχεδόν αυτούσιες στο κείμενο των 30 προτάσεων που κατέθεσε η «Θεσσαλών Δύναμη» για μια στοχευμένη περιφερειακή πολιτική στον τομέα του περιβάλλοντος.
Ιδιαίτερη έμφαση αποδίδουμε, ωστόσο σε πέντε μέτρα άμεσης προτεραιότητας, τα οποία πρέπει να εφαρμοστούν χωρίς καμία περαιτέρω χρονοτριβή:
- Αξιοποίηση όλων των νέων περιβαλλοντικών τεχνολογιών για την καταγραφή όλων των σημειακών πηγών ρύπανσης της λίμνης.
- Άμεση εφαρμογή της οδηγίας-πλαίσιο για τα νερά με την εκπόνηση «Προγραμμάτων-Μέτρων» για την προστασία του Πηνειού.
- Αναθεώρηση-επικαιροποίηση όλων των αποφάσεων έγκρισης των περιβαλλοντικών όρων των βιομηχανιών της περιοχής του Πηνειού και των παραποτάμων του.
- Εξασφάλιση κονδυλίων από το ΕΠΠΕΡΑΑ για τη διάγνωση των επιπτώσεων της ρύπανσης.
- Συγκρότηση Γραφείου Επιθεωρητών Περιβάλλοντος με έδρα τη Λάρισα, κατά τα πρότυπα του ποταμού Ασωπού με αντένες τις περιβαλλοντικές υπηρεσίες της Περιφέρειας Θεσσαλίας.
Εκτιμούμε ότι η συμβολή όλων των τοπικών, περιφερειακών και κεντρικών φορέων για την προστασία της λίμνης, πρέπει να αποτυπωθεί σ’ ένα Σχέδιο Προγραμματικής Συμφωνίας όπου θα αποσαφηνίζονται οι δράσεις ενός εκάστου των μερών για τη διατήρηση της οικολογικής ισορροπίας της λίμνης. Η κοινή στρατηγική των τοπικών φορέων μπορεί να αποτυπωθεί σ’ αυτήν την Προγραμματική Συμφωνία που θα αποτελέσει οδηγό για την μακροπρόθεσμη και διατηρήσιμη προστασία της λίμνης.