Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η ενημερωτική εκδήλωση «Υπογονιμότητα και Τεχνητή Γονιμοποίηση» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Με μεγάλη επιτυχία οργανώθηκε την Πέμπτη 5 Μαϊου από το ΙΑΣΩ Θεσσαλίας σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού- Αθλητισμού και Κοινωνικής Μέριμνας του Δήμου Κιλελέρ ενημερωτική εκδήλωση με θέμα «Υπογονιμότητα και Τεχνητή Γονιμοποίηση».
Χαιρετισμό στην εκδήλωση απεύθυναν με τη σειρά, ο κα. Μαρία Μπουτσίνη Διευθύνουσα Νοσηλευτικής Διεύθυνσης ΙΑΣΩ και ο κος Κλεάνθης Θεοδωρούλης, Αντιδήμαρχος Πολιτισμού-Αθλητισμού και Κοινωνικής Μέριμνας Δήμου Κιλελέρ και ο κος Κων/νος Γιαννακόπουλος, Πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Λάρισας.
Θέματα όπως «τί είναι η υπογονιμότητα; πώς διευρευνάται; πώς αντιμετωπίζεται; πώς προλαμβάνεται;» ανέπτυξαν οι διακεκριμένοι και με σημαντική εμπειρία και δραστηριότητα στο χώρο της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, κος Ηλίας Αλεξανδρής Μαιευτήρας-Γυναικολόγος και η κα. Βίκυ Ντάλα , Κλινική Εμβρυολόγος.
Όπως τόνισε ο κος Αλεξανδρής: «Η υπογονιμότητα είναι μια πραγματικότητα που δυστυχώς χρόνο με το χρόνο αυξάνεται. Τα αίτιά της είναι πολλά αλλά η χρήση των μεθόδων υποβοηθούμενης αναπαραγωγής καθιστά δυνατή την αντιμετώπισή της με ολοένα αυξανόμενα ποσοστά επιτυχίας κυήσεων».
Η κα. Ντάλα στην ομιλία της επισήμανε: «Στο χώρο της εξωσωματικής γονιμοποίησης έχουν πραγματοποιηθεί τεράστιες αλλαγές. Αυτό που δεν άλλαξε είναι ότι η εξωσωματική γονιμοποίηση δεν ήταν και δεν είναι επιλογή. Είναι ανάγκη. Ανάγκη που απορρέει από πραγματικές δυσκολίες και αδυναμίες συλλήψεις ενός παιδιού».
Στη Μονάδα Ιατρικώς Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής (ΜΙΥΑ) του ΙΑΣΩ Θεσσαλίας, η οποία λειτουργεί μέσα στον ασφαλή χώρο ενός μητροπολιτικού νοσοκομείου, προσφέρεται όλο το φάσμα των σύγχρονων θεραπευτικών τεχνικών για την αντιμετώπιση της γυναικείας και ανδρικής υπογονιμότητας.