"Πράσινος Τουρισμός" από τη Συνεταιριστική Τράπεζα Θεσσαλίας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Στο πρόγραμμα "Πράσινος Τουρισμός" συμμετέχει η Συνεταιριστική Τράπεζα Θεσσαλίας με τις αιτήσεις από τους επενδυτές να γίνονται έως και τις 25 Φεβρουαρίου 2011.
Η Συνεταιριστική Τράπεζα Θεσσαλίας σε συνεργασία με την Ένωση Συνεταιριστικών Τραπεζών Ελλάδος (ΕΣΤΕ) και τον Ενδιάμεσο Φορέα του Επιχειρησιακού Προγράμματος Ανταγωνιστικότητα και Επιχειρηματικότητα (ΕΠΑΝ ΙΙ) (ΕΦΕΠΑΕ) ενημερώνει τους υποψήφιους επενδυτές ότι έχουν την δυνατότητα υποβολής επενδυτικής πρότασης από 20 Δεκεμβρίου 2010 έως και 25 Φεβρουαρίου 2011 (υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή των προτάσεων) στο πρόγραμμα «Πράσινος Τουρισμός», που προκήρυξαν πρόσφατα το υπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας και το υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού.
To πρόγραμμα «Πράσινος Τουρισμός» έχει κεντρικό στόχο την ενίσχυση υφιστάμενων τουριστικών επιχειρήσεων, οι οποίες θα βελτιώσουν την ενεργειακή αποδοτικότητα των κτιριακών τους εγκαταστάσεων, θα υιοθετήσουν πρακτικές εξοικονόμησης ενέργειας, σωστής και υπεύθυνης διατήρησης ύδατος και απορριμμάτων, καθώς και υλοποίηση διαδικασιών μη επιβάρυνσης του περιβάλλοντος. Ο συνολικός προϋπολογισμός της δημόσιας δαπάνης του προγράμματος ανέρχεται σε 30εκ. ευρώ με συγκεκριμένη περιφερειακή κατανομή, επιχορηγούνται έργα προϋπολογισμού από 15.000 ευρώ έως 400.000 ευρώ, ενώ το ποσοστό της δημόσιας χρηματοδότησης κυμαίνεται από 40% έως και 45%, ανάλογα με τον τόπο-γεωγραφική περιοχή υλοποίησης του έργου. Επιλέξιμες θεωρούνται οι δαπάνες που θα πραγματοποιηθούν από την 14η Δεκεμβρίου 2010 και έπειτα.
Για τον Οδηγό του Προγράμματος, τις προϋποθέσεις συμμετοχής, τα απαιτούμενα έντυπα υποβολής, τους τόπους υποβολής των προτάσεων, πληροφορίες για το πρόγραμμα και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που πρέπει να κατατεθούν, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται τόσο στην ιστοσελίδα της Τράπεζας, όσο και όλα τα Καταστήματα της Συνεταιριστικής Τράπεζας Θεσσαλίας.