Στον επόμενο τόνο...είναι η ώρα της Υγείας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Δεν προλαβαίνουν να ανακοινώνουν συγχωνεύσεις και καταργήσεις, υπηρεσιών και φορέων οι υπουργοί της κυβέρνησης ενώ από την άλλη οι πολίτες δεχονται καταιγισμό αλλαγών στη ζωή τους χωρίς να έχουν το χρόνο καν να αντιδράσουν.
Θυμίζουμε ότι το τελευταίο εξάμηνο προέκυψαν συγχωνεύσεις δήμων, περιφερειών (με παράλληλη κατάργηση των Νομαρχιών), σαρωτικές αλλαγές στο χώρο και των τριών βαθμίδων της εκπαίδευσης, συγχωνεύσεις εφοριών, συγχωνεύσεις γραφείων Ι.Κ.Α. και σήμερα πήρε σκυτάλη η Υγεία.
Έτσι, το μεσημέρι της Παρασκευής ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Λοβέρδος και ο πρόεδρος της αρμόδιας επιτροπής Λυκούργος Λιαρόπουλος, μετά από ευρεία σύσκεψη πιου πραγματοποιήθηκε με θέμα την αναδιάταξη των δυνάμεων του Ε.Σ.Υ. στα νοσοκομεία Δυτικής Ελλάδας, Πελοποννήσου και Θεσσαλίας ανακοίνωσαν τις συγχωνεύσεις των νοσοκομείων της 5ης και 6ης Υγειονομικής Περιφέρειας.
Σε ότι αφορά την τα 14 νοσοκομεία της 5ης Υγειονομικής Περιφέρειας (ΥΠΕ) Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας η πρόταση είναι να εντάσσονται σε τέσσερις κύκλους.
Στον πρώτο κύκλο, επικεφαλής είναι το Πανεπιστημιακό της Λάρισας (γίνεται και έδρα της ΥΠΕ), ενώ στον ίδιο κύκλο ανήκουν το Γενικό Λάρισας, 404 Στρατιωτικό Λάρισας (υπό προϋποθέσεις) και τα νοσοκομεία Τρικάλων και Καρδίτσας.
Το νοσοκομείο Βόλου είναι αυτόνομο στο δεύτερο κύκλο. Στον τρίτο κύκλο, επικεφαλής είναι το νοσοκομείο Λαμίας και συμμετέχουν τα νοσοκομεία Άμφισσας και Καρπενησίου.
Στον τέταρτο κύκλο, επικεφαλής είναι το νοσοκομείο Χαλκίδας και συμμετέχουν τα νοσοκομεία Λιβαδειάς, Θηβών, Καρύστου και Κύμης, τα οποία αλλάζουν χρήση. Στο νοσοκομείο Θήβας αναπτύσσεται τραυματιολογικό κέντρο, ενώ τα Κύμης και Καρύστου θα λειτουργούν μόνον ως Κέντρα Υγείας.
Ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός σχολιάζοντας τις εξελίξεις στο χώρο της υγείας ανέφερε: "Στην κλίνη του Προκρούστη το κοινωνικό κράτος στη Θεσσαλία. Στην εκπαίδευση η Θεσσαλία αδικείται με τις καταργήσεις – συγχωνεύσεις σχολείων και τμημάτων ΤΕΙ. Και σήμερα πληροφορούμαστε τη βεβιασμένη συρρίκνωση, συγχώνευση ή και αναστολή λειτουργίας κλινικών, κέντρων υγείας και νοσοκομείων στη Θεσσαλία.
Δυστυχώς, φαίνεται ότι η κυβέρνηση, υπό το άγχος επίδειξης αποτελεσμάτων στην τρόικα, αντί να προχωρήσει στον αναγκαίο εξορθολογισμό των δαπανών της υγείας με σκοπό την αναβάθμιση των παρεχόμενων υπηρεσιών, επιλέγει να καταργήσει κλινικές ή και νοσοκομεία υποβαθμίζοντας τις υπηρεσίες με αβέβαιο οικονομικό αποτέλεσμα.
Δυστυχώς, από την διαχρονική αδυναμία ελέγχου των δαπανών και διαχείρισης των νοσοκομείων και γενικότερα του τομέα υγείας, η κεντρική κυβέρνηση οδηγείται στο άλλο άκρο, της κατάργησής τους και συρρίκνωσης του Εθνικού Συστήματος Υγείας.
Η πολιτική της είναι καταφανώς ευκαιριακή, άδικη και αναποτελεσματική. Πολύ φοβούμαι ότι δεν θα αργήσουν να φανούν τα αρνητικά αποτελέσματα από τις επιλογές αυτές που γίνονται αποκλειστικά για τους ελεγκτές της τρόικας».
Ο Κος Αγοραστός αναμένεται τις επόμενες ημέρες να συγκαλέσει ευρεία σύσκεψη για το Εθνικό Σύστημα Υγείας.