Σύσκεψη στην Περιφέρεια για τις αναπτυξιακές και τα ΚΕΚ Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Ευρεία σύσκεψη πραγματοποιήθηκε υπό την Προεδρία του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κώστα Αγοραστού και παρουσία μεταξύ άλλων του Αντιπεριφερειάρχη Τρικάλων Χρήστου Μιχαλάκη με αντικείμενο τις Αναπτυξιακές Εταιρείες και τα ΚΕΚ των πρώην Νομαρχιών της Θεσσαλίας.
Η συνάντηση αυτή έγινε προκειμένου ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός να γνωρίζει τι παραλαμβάνει οικονομικά, αλλά και σε ανθρώπινο δυναμικό, το οποίο θα ενταχθεί στη δια βίου μάθηση στο Τμήμα Ανάπτυξης.
Σε δηλώσεις του ο Αντιπεριφερειάρχης Τρικάλων κ. Χρήστος Μιχαλάκης ανέφερε:
«Έγινε μια συνάντηση με τους Διευθύνων Συμβούλους των ΚΕΚ των Θεσσαλικών Νομών, ούτως ώστε να γνωρίζει ο Περιφερειάρχης τι παραλαμβάνει οικονομικά και ανθρώπινο δυναμικό.
Υπάρχουν περίπου 25 εργαζόμενοι σε όλη την Περιφέρεια με συμβάσεις αορίστου χρόνου και οι οποίοι σύμφωνα με τον «Καλλικράτη» θα ενταχθούν ως μόνιμοι υπάλληλοι στη δια βίου μάθηση στο Τμήμα Ανάπτυξης. Είναι έμπειρο προσωπικό που θα μπορέσει να υλοποιήσει προγράμματα, ούτως ώστε να μπορέσουμε να καταρτίσουμε όλους εκείνους τους ανθρώπους που θέλουν το κάτι παραπάνω σε γνώσεις και να μπορέσουμε να αναπτύξουμε περαιτέρω τον τόπο μας».
Όσον αφορά τις Αναπτυξιακές Εταιρείες και σύμφωνα με δηλώσεις του κ. Αγοραστού στο όλες οι Αναπτυξιακές των Τρικάλων, της Καρδίτσας και της Λάρισας δεν παραδίδουν χρέη, παρά μόνο αυτή της Μαγνησίας που τα χρέη της αγγίζουν τα 2,5 εκ. ευρώ.