Συνάντηση Δ.Σ. του 7ου Π.Τ. του ΟΕΕ με Οικονομολόγους – Μελετητές
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
![Συνάντηση Δ.Σ. του 7ου Π.Τ. του ΟΕΕ με Οικονομολόγους – Μελετητές](/media/k2/items/cache/57f50d4838a3fd902dd66fcde13d3537_L.jpg)
Ο Πρόεδρος και τα μέλη του νεοσύστατου Δ.Σ. του 7ου ΠΤ του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας, συναντήθηκαν, χθες Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024, με Οικονομολόγους – Μελετητές, στα γραφεία του Περιφερειακού Τμήματος Θεσσαλίας του ΟΕΕ στη Λάρισα, προκειμένου να συζητήσουν τα θέματα που απασχολούν τους συναδέλφους, όπως είναι:
-Ισχυροποίηση ειδικότητας μελετητή.
-Προβλήματα σε διαδικασίες υποβολής προγραμμάτων ΕΣΠΑ & Αναπτυξιακού
-Συνεργασία με τους φορείς που εκπονούν τα προγράμματα
-Προτάσεις μελετητών προς το Υπουργείο Ανάπτυξης.
Πιο συγκεκριμένα, τονίσθηκαν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι συνάδελφοι Μελετητές, τόσο με τις διαδικασίες στην υποβολή προγραμμάτων ΕΣΠΑ & Αναπτυξιακού και τις καθυστερήσεις που παρατηρούνται στις αξιολογήσεις και τις πιστοποιήσεις, όσο και στα προβλήματα επικοινωνίας και συνεργασίας με τους ενδιαμέσους φορείς.
Για ακόμη μία φορά, τονίσθηκε η ανάγκη θεσμοθέτησης του επαγγέλματος Οικονομολόγου – Μελετητή, η δημιουργία μητρώου Μελετητών, καθώς και η υποχρεωτικότητα της σύνταξης και υπογραφής όλων των οικονομικών μελετών από Οικονομολόγους – Μελετητές.
Τέλος, αποφασίσθηκε η συγκρότηση ομάδας εργασίας και η επιδίωξη συνάντησης με τον Υπουργό Ανάπτυξης.
Για το Περιφερειακό τμήμα Θεσσαλίας
Του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας
Ο Πρόεδρος
Ηλίας Κοτσιμπογεώργος