Ενισχύονται τα αναχώματα του Πηνειού στην Πηνειάδα - Αυτοψία Αγοραστού Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκεται το μεγάλο αντιπλημμυρικό έργο του Πηνειού ποταμού στην Π.Ε. Τρικάλων που χρηματοδοτεί και κατασκευάζει η Περιφέρεια Θεσσαλίας.
Ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κ. Αγοραστός μαζί με τον Αντιπεριφερειάρχη Π.Ε. Τρικάλων Χρ. Μιχαλάκη πραγματοποίησαν αυτοψία στην περιοχή της Πηνειάδας, όπου υψώνονται και ενισχύονται τα αναχώματα του Πηνειού.
Τα αντιπλημμυρικά έργα της Περιφέρειας Θεσσαλίας στον Πηνειό εξελίσσονται από τη γέφυρα του ποταμού επί της εθνικής οδού Τρικάλων-Καρδίτσας έως την γέφυρα Κουτσόχερου στα όρια των νομών Τρικάλων - Λάρισας.
Πρόκειται για έργο συνολικού προϋπολογισμού ένταξης 15 εκατομμυρίων ευρώ, που περιλαμβάνει καθαρισμό της κοίτης του Πηνειού από φερτά υλικά και επιχώσεις μαζί με αποκατάσταση και ενίσχυση των αναχωμάτων.