Σε εξέλιξη οι εργασίες καθαρισμού της κοίτης του Πηνειού και στερέωσης της γέφυρας στο δρόμο Φαρκαδόνα - Κεραμίδι
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
![Σε εξέλιξη οι εργασίες καθαρισμού της κοίτης του Πηνειού και στερέωσης της γέφυρας στο δρόμο Φαρκαδόνα - Κεραμίδι](/media/k2/items/cache/1c15d42c994efbaf08c9b3084eed6593_L.jpg)
Σε εξέλιξη βρίσκονται τα αντιπλημμυρικά έργα στον Πηνειό ποταμό, στην Π.Ε. Τρικάλων, συνολικού προϋπολογισμού 15 εκατομμυρίων ευρώ, για την προστασία οικισμών, παραγωγικών εγκαταστάσεων και δημόσιων υποδομών από ακραία καιρικά φαινόμενα.
Ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κ. Αγοραστός μαζί με τον Αντιπεριφερειάρχη Π.Ε. Τρικάλων Χρ. Μιχαλάκη, πραγματοποίησαν αυτοψία στη γέφυρα του Πηνειού στην επαρχιακή οδό Φαρκαδόνας - Κεραμιδίου, όπου βρίσκονται σε εξέλιξη ο καθαρισμός της κοίτης του ποταμού και έργα για την προστασία των θεμελίων της γέφυρας. Παράλληλα η Περιφέρεια αποκαθιστά και υψώνει τα αναχώματα σε συνολικό μήκος 4 χλμ στο τμήμα Φαρκαδόνα -Κλοκωτός.
Συνολικά, με το μεγάλο αντιπλημμυρικό έργο της Περιφέρειας Θεσσαλίας στον Πηνειό, στην Π.Ε. Τρικάλων, επιτυγχάνεται:
ο καθαρισμός της κοίτης του Πηνειού ποταμού από μεταφερθέντα υλικά και επιχώσεις, η αποκατάσταση αναχωμάτων, η επισκευή καταστραφείσας επένδυσης αναχωμάτων με συρματοκυλίνδρους, η κατασκευή επένδυσης αναχωμάτων με συρματοκυλίνδρους, η κατασκευή αντιπλημμυρικών προβόλων και κοιτοστρώσεων με συρματοκιβώτια και η προστασία θεμελίων γεφυρών για την ασφαλή επικοινωνία των ανθρώπινων κοινοτήτων.