Υπεγράφη η σύμβαση για την επισκευή του ταρτάν στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
![Υπεγράφη η σύμβαση για την επισκευή του ταρτάν στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων](/media/k2/items/cache/8a1eb7de87071f9764498a60013eccf5_L.jpg)
Υπεγράφη σήμερα Τρίτη (12/5) από το Δήμαρχο Τρικκαίων Δημ. Παπαστεργίου η σύμβαση του έργου «Επισκευή του υφιστάμενου συνθετικού τάπητα στο Δημοτικό Στάδιο».
Η εταιρεία «Γιώργος Αναστασίου και Σία ΕΕ» ανέλαβε με 185.000€ την επισκευή των διαδρόμων που έχουν φθαρεί όλα τα προηγούμενα χρόνια. Ο κ. Παπαστεργίου υπενθύμισε ότι στο Δημοτικό Στάδιο έχουν γίνει πολλές παρεμβάσεις τα τελευταία χρόνια, τονίζοντας ότι αυτές συνεχίζονται, ώστε να μπορεί να φιλοξενεί και πάλι επάξια μεγάλες διοργανώσεις, χωρίς να πάψει να είναι χώρος προπόνησης για αθλητές και αθλήτριες.
Αμέσως μετά την υπογραφή, ο αντιδήμαρχος Αθλητισμού κ. Ακης Αναστασίου και ο εργολάβος επιθεώρησαν το δάπεδο και τους διαδρόμους, καθώς η διαδικασία απαιτεί αρχικά έλεγχο και τομές. Στη συνέχεια οι μηχανικοί θα αποφανθούν για το ύψος των ζημιών, για τα προβλήματα στην τελευταία διαδρομή, για τις αναγκαίες παρεμβάσεις με βάση συγκεκριμένο τρόπο ανακατασκευής. Υπενθυμίζεται ότι τα προηγούμενα χρόνια είχαν γίνει παρεμβάσεις στο δάπεδο, αλλά χρειάζεται μια γενικότερη αναβάθμιση, ενός ταρτάν που έχει φιλοξενήσει πλήθος μεγάλων διοργανώσεων, εθνικών και διεθνών, με αποκορύφωμα τα «Τσικλητήρεια» του 2003.
Οσον αφορά το θέμα των μαθητών/τριών που θα πρέπει να εξεταστούν για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις, υπάρχει ήδη μέριμνα και θα εκδοθεί σχετική ανακοίνωση.