Άσχημη εμπειρία για εργαζόμενη στην καθαριότητα του Δήμου Τρικκαίων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Εργαζόμενη του Δήμου Τρικκαίων στην καθαριότητα είχε άσχημη εμπειρία το πρωί της Τετάρτης καθώς κατά την ώρα της εργασίας τσιμπήθηκε από χρησιμοποιημένη σύριγγα που βρισκόταν σε απλή σακούλα σκουπιδιών.
Το γεγονός θορύβησε τους συναδέλφους της αλλά και τον Δήμο Τρικκαίων στον οποίο εργάζεται που προχώρησε σε δημόσια καταγγελία του γεγονότος. Αναλυτικά η ανακοίνωση του Δήμου:
"Η Δημοτική Αρχή του Δήμου Τρικκαίων βρίσκεται στη δυσάρεστη θέση να καταγγείλει δημοσίως ένα πρωτοφανές περιστατικό που αποτελεί δείγμα σύγχρονης βαρβαρότητας και αγγίζει τα όρια της (έστω εξ αμελείας) εγκληματικότητας.
Σήμερα, 1η Ιουνίου 2011, λίγες μόνο ημέρες πριν τιμήσουμε την Παγκόσμια Ημέρα Προστασίας του Περιβάλλοντος, εργαζόμενη στον τομέα καθαριότητας του Δήμου, τραυματίστηκε από χρησιμοποιημένες σύριγγες τις οποίες κάποιος (άγνωστο ποιος) γιατρός εγκατέλειψε σε απλή σακούλα σκουπιδιών στο Εμπορικό Κέντρο της οδού Βύρωνος.
Το περιστατικό είναι πολύ σοβαρό και, φυσικά, δεν τιμά τον «επιστήμονα» που το διέπραξε, θέτοντας σε κίνδυνο τη Δημόσια Υγεία. Από παρόμοιες ενέργειες κινδυνεύουν σοβαρά εργαζόμενοι στην Καθαριότητα, ανυποψίαστοι πολίτες, ακόμη και μικρά παιδιά.
Πριν έρθει η «ώρα του Εισαγγελέα», η Δημοτική Αρχή καλεί τους γιατρούς των Τρικάλων να συμμορφωθούν σε όσα προβλέπει ο Νόμος και (πρέπει να) προστάζει η ανθρώπινη και επιστημονική τους συνείδηση. Το χρησιμοποιημένο ιατρικό υλικό απαγορεύεται να εγκαταλείπεται στους χώρους που οι πολίτες αφήνουν τα σκουπίδια τους.
Καλούμε την Διοίκηση του Ιατρικού Συλλόγου Τρικάλων να ερευνήσει το θέμα και να αποδώσει ευθύνες εφόσον αποδειχθούν.
Καλούμε, τέλος, τους πολίτες να είναι προσεκτικοί και να καταγγέλλουν κάθε παρόμοιο γεγονός διότι, δυστυχώς στις μέρες μας, σε όλους τους κοινωνικούς, επαγγελματικούς και επιστημονικούς χώρους, υπάρχουν άνθρωποι που επιδεικνύουν επικίνδυνη αδιαφορία".