Ξεκίνησαν οι δηλώσεις των παραγωγών για την χαλαζόπτωση στο Δήμο Τρικκαίων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Κλιμάκιο του ΕΛΓΑ πραγματοποίησε αυτοψία σε καλλιέργειες που επλήγησαν από χαλαζόπτωση σε περιοχές του Δήμου Τρικκάιων με επικεφαλής τον επόπτη κ. Πίτσαβο, παρουσία του Αντιπεριφερειάρχη Τρικάλων Κου Μιχαλάκη, του Διευθυντή Αγροτικής Ανάπτυξης Τρικάλων κ. Γκούτσια και γεωπόνων.
Η χαλαζόπτωση έπληξε κυρίως τις περιοχές Μεγάλων Καλυβίων, Ριζαριού και Καρυών και εκτιμάται ότι περισσότερα από 3.000 στρέμματα πεπονοειδών, σιτηρών, αραβόσιτου και βαμβακιού υπέστησαν μεγάλες ζημιές.Ο Αντιπεριφερειάρχης ζήτησε από τον κ. Πίτσαβο την άμεση αποτύπωση και καταγραφή των ζημιών, ώστε οι πληγέντες παραγωγοί να μπορέσουν να αποζημιωθούν άμεσα και δίκαια.
Ήδη έγινε αναγγελία και οι πληγέντες παραγωγοί μπορούν να δηλώνουν τις ζημιές στους ανταποκριτές του ΕΛΓΑ στο Δήμο Τρικκαίων.