Σύλληψη δύο Αλβανών στην Τρικάλων - Καρδίτσας για μεταφορά λαθραίου καπνού Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Συνελήφθησαν, τις πρώτες πρωινές ώρες στο 5ο χλ. της Εθνικής Οδού Τρικάλων – Καρδίτσας, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας της Αστυνομικής Διεύθυνσης Τρικάλων, δύο Αλβανοί, ηλικίας 38 και 53 ετών, για κατοχή και μεταφορά λαθραίου καπνού.
Ειδικότερα, κατά τον έλεγχο που διενεργήθηκε σε Ι.Χ. επιβατικό αυτοκίνητο στο οποίο επέβαιναν οι δύο ομοεθνείς, βρέθηκαν στο πορτ παγκάζ του οχήματος και κατασχέθηκαν τρεις συσκευασίες καπνού, βάρους 500 γραμμαρίων η καθεμία, οι οποίες δεν έφεραν την ειδική ένσημη ταινία φόρου κατανάλωσης.
Επιπλέον, κατασχέθηκε το Ι.Χ.Ε. αυτοκίνητο, ως μέσο μεταφοράς του λαθραίου καπνού.
Οι συλληφθέντες, σε βάρος των οποίων σχηματίσθηκε δικογραφία για παράβαση του τελωνειακού κώδικα, θα οδηγηθούν στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Τρικάλων, ενώ την προανάκριση διενεργεί το Τμήμα Ασφαλείας Τρικάλων.