Συνεχίζονται οι βανδαλισμοί του μνημείου του ΕΛΑΣ στο Περτούλι Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Σχεδόν κατεστραμμένο είναι το μνημείο με τη φιγούρα του αντάρτη και το σφυροδρέπανο στο Περτούλι Τρικάλων, εξαιτίας των αλλεπάλληλων βανδαλισμών που έχει υποστεί από αγνώστους.
Το μνημείο στήθηκε προς τιμήν του Ελληνικού Λαϊκού Απελευθερωτικού Μετώπου και του Γενικού Στρατηγείου που είχε ως έδρα την περιοχή, ενώ τα αποκαλυπτήριά του είχαν γίνει από τη γενική γραμματέα του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα τον Σεπτέμβριο του 2008.
Έκτοτε, το μνημείο έχει “φιλοξενήσει” διάφορα συνθήματα με σπρέι, έχει δεχθεί φθορές στον κύριο κορμό του ενώ -σήμερα- στοιβάζονται γύρω από αυτό πέτρες και κομμάτια σπασμένων μαρμάρων. Η εικόνα, φυσικά, που παρουσιάζει, προκαλεί τουλάχιστον δυσφορία στους διερχόμενους οδηγούς και κυρίως στους επισκέπτες ενός κατεξοχήν τουριστικού προορισμού του Νομού Τρικάλων.