Καθαρίζονται ή αντικαθίστανται πινακίδες σήμανσης στα Τρίκαλα
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Με αναμόρφωση των πινακίδων κυκλοφορίας και πληροφόρησης, παρεμβαίνει ο Δήμος Τρικκαίων στην πόλη των Τρικάλων.
Από σήμερα Τετάρτη (29/11) εργαζόμενοι του Δήμου κινούνται σε δύο επίπεδα. Το πρώτο, ο καθαρισμός των πινακίδων από τα κάθε λογής συνθήματα και αυτοκόλλητα που επικολλούνται χωρίς φειδώ και με κίνδυνο, να μην είναι ορατή κάποια πινακίδα. Κίνδυνος που μπορεί να αποτελέσει αφορμή ακόμη και για πρόκληση ατυχήματος. Αυτές οι παρεμβάσεις γίνονται αρχικώς έξω από την πόλη, στις περιφερειακές οδούς που οδηγούν στα Τρίκαλα.
Από εκεί ξεκίνησε και το δεύτερο επίπεδο της παρέμβασης: η αντικατάσταση πινακίδων πληροφόρησης και σήμανσης, που είχαν υποστεί ζημιές και δημιουργούσαν επίσης προβλήματα ή ήταν επικίνδυνες για τους οδηγούς. Στη συνέχεια η παρέμβαση θα συνεχιστεί και σε παρά πολλές πινακίδες που χρήζουν διορθώσεων ή αντικατάστασης εντός του πολεοδομικού ιστού.