Σε εξέλιξη τα αντιπλημμυρικά έργα στον Πορταϊκό ποταμό Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
![Σε εξέλιξη τα αντιπλημμυρικά έργα στον Πορταϊκό ποταμό](/media/k2/items/cache/aa1c455025d4777978493d531d205017_L.jpg?t=20210904_104051)
Σε εξέλιξη βρίσκονται τα έργα αντιπλημμυρικής προστασίας στον Πορταικό ποταμό στα Τρίκαλα, στη συμβολή με τον Πηνειό ποταμό, στην περιοχή της γέφυρας του Παραποτάμου.
Η κοίτη του ποταμού καθαρίζεται, αποκαθιστώνται και υψώνονται τα αναχώματα ενώ παράλληλα έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση συρματοκιβωτίων για την προστασία των θεμελίων της γέφυρας του Παραποτάμου.
Οι εργασίες εντάσσονται στο ολοκληρωμένο πρόγραμμα αντιπλημμυρικών έργων συνολικού προϋπολογισμού 5,2 εκατομμυρίων ευρώ που χρηματοδοτεί και υλοποιεί η Περιφέρεια Θεσσαλίας για την προστασία δώδεκα παραποτάμων του Πηνειού στην περιοχή των Τρικάλων: των Κλεινοβίτη, Ίωνα, Μαλακασιώτη, Πάμισου, Νεοχωρίτη, Μέγα, Ενιπέα, Πορταϊκού και του παραποτάμου του Μπεντένη και του Ληθαίου με τους παραποτάμους του Αγιαμονιώτη και Κουμέρκη.