Καλέσματα συμμετοχής στην 24ωρη απεργία της Τρίτης (21/5) στο Δημόσιο τομέα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ανακοινώσεις
- Εκτύπωση
![Καλέσματα συμμετοχής στην 24ωρη απεργία της Τρίτης (21/5) στο Δημόσιο τομέα](/media/k2/items/cache/b2bfa036a029bf9b49602fe5e14df308_L.jpg)
Καλέσματα συμμετοχής στην 24ωρη πανελλαδική απεργία της Τρίτης 21 Μαΐου απευθύνουν με ανακοινώσεις τους ο Σύλλογος Εργαζομένων Ο.Τ.Α. Ν. Καρδίτσας, το ΝΤ. της ΑΔΕΔΥ Καρδίτσας και η ΕΛΜΕ Καρδίτσας.
Αναλυτικά οι ανακοινώσεις:
Το Δ.Σ. του Συλλόγου Εργαζομένων Ο.Τ.Α. Ν. Καρδίτσας καλεί τους εργαζόμενους στην Τοπική Αυτοδιοίκηση να συμμετάσχουν μαζικά, ενωτικά και δυναμικά στην 24ωρη Πανελλαδική Απεργία που έχει προκηρύξει η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. για την ΤΡΙΤΗ 21 Μαϊου 2024, καθώς επίσης και στην απεργιακή συγκέντρωση που θα γίνει στις 11:00 π.μ. στην Κεντρική πλατεία της Καρδίτσας.
Δεκατέσσερα (14) χρόνια τώρα, από την αρχή των μνημονίων, οι αποδοχές έχουν μειωθεί κατά 40%, καταργήθηκε ο 13ος και 14ος μισθός, επιβλήθηκε η εισφορά αλληλεγγύης 2%, πάγωσε μισθολογικά η διετία 2016-2017, μειώθηκε το αφορολόγητο και συνεχίζεται μία πολιτική μεθοδευμένης εξόντωσης της Ελληνικής Κοινωνίας. Η κυβέρνηση αντί να λάβει ουσιαστικά μέτρα, δέσμια και πιστή στα συμφέροντα, μοιράζει ψίχουλα και επιχειρεί μέσω των πληρωμένων Μ.Μ.Ε. να τα παρουσιάσει ως αποτελεσματική εισοδηματική πολιτική. Μοιράζει ασπιρίνες και διατείνεται πώς μπορούν να θεραπεύσουν μία ανίατη ασθένεια για την οποία φέρει την ευθύνη.
Δεν έχουν ίχνος ντροπής. Αντιθέτως, έχουν απύθμενο θράσος και βρίσκονται σε διατεταγμένη υπηρεσία με μοναδικό γνώμονα να κερδίζει το κεφάλαιο σε βάρος των εργαζομένων. Δεν διστάζουν ακόμη και να εγκληματήσουν προκειμένου να εξυπηρετήσουν τα αρρωστημένα σχέδια τους και να γεμίσουν τις τσέπες τους. Τα Τέμπη ήταν ένα απ' αυτά τα εγκλήματα. Ο λαός δεν μπορεί και δεν πρέπει να επιτρέψει τα εγκλήματα αυτά να μείνουν ατιμώρητα.
Απέναντι στη φτώχεια και την εξαθλίωση, απέναντι στα πολιτικά και οικονομικά εγκλήματα, οι εργαζόμενοι στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, μαζί με τους συναδέλφους τους του υπολοίπου Δημοσίου Τομέα, καθώς και του Ιδιωτικού, οφείλουν να αντιδράσουν και να βροντοφωνάξουν ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ!
ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ:
• Οριζόντια αύξηση 10% στους μισθούς των εργαζομένων στο Δημόσιο, ώστε να αντιμετωπισθεί το κύμα ακρίβειας και αισχροκέρδειας.
• Επαναφορά ΕΔΩ και ΤΩΡΑ του 13ου και 14ου μισθού.
• Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας (Σ.Σ.Ε.) για τους μισθούς μας.
• Αναγνώριση μισθολογικά της διετίας 2016-2017.
• Κατάργηση της εισφοράς 2% υπέρ της ανεργίας.
• Αύξηση του αφορολόγητου στα 12.000 ευρώ.
• Προσλήψεις μόνιμου προσωπικού για να σταματήσει η διάλυση και η ερήμωση των υπηρεσιών της Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Τ.Α.).
• Μονιμοποίηση των εργαζομένων που δουλεύουν με επαναλαμβανόμενες συμβάσεις για χρόνια στην Τοπική Αυτοδιοίκηση.
• Κατάργηση της αντεργατικής «διάταξης Βορίδη» για υποχρεωτικές εφέσεις μόνο σε ότι αφορά τις εργασιακές διεκδικήσεις.
• Αύξηση του Επιδόματος Επικίνδυνης και Ανθυγιεινής Εργασίας και ένταξη νέων κατηγοριών.
• Να στελεχωθούν άμεσα με μόνιμους υπαλλήλους όλοι οι κρίσιμοι Δημόσιοι φορείς (Υγεία, Παιδεία, Κοινωνικές Υπηρεσίες, Ασφάλιση κ.λπ.) και να αναβαθμιστούν όλες οι αναγκαίες υποδομές.
• Κατάργηση των «Αναπτυξιακών Οργανισμών» που αποτελούν «όχημα» συναλλαγής, κατασπατάλησης Δημοσίου χρήματος και διαφθοράς.
Απαιτούμε μια ζωή με δικαιώματα και πραγματικές αυξήσεις κόντρα στο ανεξέλεγκτο κύμα ακρίβειας και αισχροκέρδειας που εξανεμίζει τα πενιχρά εισοδήματα και τους μισθούς από τις πρώτες κιόλας ημέρες της εβδομάδας.
Απαιτούμε ανατροπή και αλλαγή της πολιτικής που έχει φέρει πόνο, δυστυχία, οικονομική εξαθλίωση και απαξίωση στην Ελληνική Κοινωνία.
Για το Δ.Σ.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ
Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
Η Εκτελεστική Γραμματεία του Ν.Τ. της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. Καρδίτσας καλεί τα πρωτοβάθμια σωματεία αλλά και τους εργαζόμενους στο Δημόσιο τομέα να
συμμετάσχουν μαζικά, ενωτικά και δυναμικά στην 24ωρη Πανελλαδική απεργία που έχει προκηρύξει η Α.Δ.Ε.Δ.Υ. για την ΤΡΙΤΗ 21 Μαΐου 2024,
καθώς επίσης να δώσουν μαζικά το «παρών» στην απεργιακή συγκέντρωση που θα γίνει στις 11:00 π.μ. στην Κεντρική πλατεία της Καρδίτσας.
Η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας και όλες οι προηγούμενες εμπαίζουν τους εργαζόμενους στο Δημόσιο, δεκατέσσερα (14) χρόνια τώρα, από την αρχή των μνημονίων, οι αποδοχές έχουν μειωθεί κατά 40%, καταργήθηκε ο 13ος και 14ος μισθός, επιβλήθηκε η εισφορά αλληλεγγύης 2%, πάγωσε μισθολογικά η διετία 2016-2017, μειώθηκε το αφορολόγητο και συνεχίζεται μία πολιτική μεθοδευμένης εξόντωσης της Ελληνικής Κοινωνίας.
Η κυβέρνηση αντί να λάβει ουσιαστικά μέτρα, δέσμια και πιστή στα συμφέροντα, μοιράζει ψίχουλα και επιχειρεί μέσω των πληρωμένων Μ.Μ.Ε. να τα παρουσιάσει ως αποτελεσματική εισοδηματική πολιτική. Μοιράζει ασπιρίνες και διατείνεται πώς μπορούν να θεραπεύσουν μία ανίατη ασθένεια για την οποία φέρει την ευθύνη. Δεν έχουν ίχνος ντροπής. Αντιθέτως, έχουν απύθμενο θράσος και βρίσκονται σε διατεταγμένη υπηρεσία με μοναδικό γνώμονα να κερδίζει το κεφάλαιο σε βάρος των εργαζομένων. Δεν διστάζουν ακόμη και να εγκληματήσουν προκειμένου να εξυπηρετήσουν τα αρρωστημένα σχέδια τους και να γεμίσουν τις τσέπες τους. Τα Τέμπη ήταν ένα απ' αυτά τα εγκλήματα. Ο λαός δεν μπορεί και δεν πρέπει να επιτρέψει τα εγκλήματα αυτά να μείνουν ατιμώρητα.
Η κυβέρνηση δεν έχει χρήματα για τους δημόσιους λειτουργούς, έχει όμως για το μεγάλο κεφάλαιο, τραπεζίτες, βιομήχανους, μεγαλοεργολάβους κτλ.
Λέμε όχι στους ιμπεριαλιστικούς πολέμους και την πολύπλευρη εμπλοκή της χώρας μας που την καθιστά συνένοχο στο έγκλημα και την καθιστά πιθανό στόχο αντιποίνων.
Απέναντι σε αυτή την κατάσταση οφείλουμε να αντιδράσουμε όλοι μαζί ενωτικά και δυνατά!
Στις 21 Μαϊου απεργούμε με ένα κεντρικό σύνθημα:
«ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΟΥΣ – ΟΙ ΖΩΕΣ ΜΑΣ – Αυξήσεις μισθών για να ζούμε με αξιοπρέπεια»
ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ:
1. Πραγματικές αυξήσεις στους μισθούς των εργαζομένων στο Δημόσιο, προκειμένου να αντιμετωπισθεί στοιχειωδώς η ακρίβεια κι ο πληθωρισμός.
2. ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΕΔΩ και ΤΩΡΑ των ΔΩΡΩΝ
3. Συλλογικές συμβάσεις για τους μισθούς μας
4. Κατάργηση του μισθολογικού παγώματος της διετίας 2016 – 17
5. Κατάργηση της εισφοράς 2% υπέρ της ανεργίας
6. Αύξηση του αφορολόγητου στα 12.000€
7. Αύξηση του επιδόματος ανθυγιεινής εργασίας
8. Να στελεχωθούν άμεσα με μόνιμους υπαλλήλους όλοι οι κρίσιμοι δημόσιοι φορείς (υγεία, παιδεία, κοινωνικές υπηρεσίες, ασφάλιση κ.α) και να αναβαθμιστούν όλες οι αναγκαίες υποδομές.
9. Αλληλεγγύη στον παλαιστινιακό λαό που δολοφονείται από το κράτος του Ισραήλ με τις πλάτες του ΝΑΤΟ και της Ε.Ε.
10. Απεμπλοκή από τους ιμπεριαλιστικούς σχεδιασμούς και τις πολεμικές συγκρούσεις. Να γυρίσει πίσω η φρεγάτα «Ύδρα» από την Ερυθρά Θάλασσα, να σταματήσει τώρα η αποστολή πολεμικού υλικού και η χρήση στρατιωτικών και πολιτικών εγκαταστάσεων για τους πολεμικούς σχεδιασμούς!
11. Αποζημιώσεις 100% σε όλους τους πληγέντες από τις καταστροφικές πλημμύρες που έπληξαν το νομό μας.
Απαιτούμε μια ζωή με δικαιώματα και πραγματικές αυξήσεις κόντρα στο ανεξέλεγκτο κύμα ακρίβειας και αισχροκέρδειας που εξανεμίζει τα πενιχρά
εισοδήματα και τους μισθούς από τις πρώτες κιόλας ημέρες της εβδομάδας.
Απαιτούμε αλλαγή της πολιτικής που έχει φέρει πόνο, δυστυχία, οικονομική εξαθλίωση και απαξίωση στην Ελληνική Κοινωνία.
Διεκδικούμε ζωή με δικαιώματα και πραγματικές αυξήσεις κόντρα στο ανεξέλεγκτο κύμα ακρίβειας που εξανεμίζει τα πενιχρά εισοδήματά μας.
ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙΚΑ
ΣΤΗΝ 24ΩΡΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ
ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 21 ΜΑΙΟΥ 2024
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 11.00 Π.Μ.
Για την Ε.Γ. του Ν.Τ. Α.Δ.Ε.Δ.Υ. Καρδίτσας
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ
Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ
Η ΕΛΜΕ Καρδίτσας καλεί όλους τους εκπαιδευτικούς να συμμετέχουν μαζί με όλους τους εργαζόμενους στο Δημόσιο στην 24ωρη Πανυπαλληλική απεργιακή κινητοποίηση την Τρίτη 21 του Μάη ενάντια στην ακρίβεια και στην οικονομική εξαθλίωση των εργαζομένων, από την πολιτική της Κυβέρνησης.
Η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας, ενώ η ακρίβεια καλπάζει, εμπαίζει τους εργαζόμενους στο Δημόσιο με τις αυξήσεις – κοροϊδία που έδωσε από 1-1-24 δηλαδή 38-42 ευρώ καθαρά το μήνα. Ο Υπουργός Οικονομικών, κ. Χατζηδάκης με περίσσιο θράσος δηλώνει πως η μέση καθαρή αύξηση για τους Δημοσίους
υπαλλήλους το 2024 είναι 1.425ευρώ, όταν όλοι οι εργαζόμενοι στο Δημόσιο πήραν τα εκκαθαριστικά τους κι είδαν με τα ίδια τους τα μάτια την κοροϊδία.
Δεκατέσσερα χρόνια μετά τα μνημόνια, όπου οι αποδοχές μας μειώθηκαν κατά 40%, καταργήθηκαν τα δώρα, επιβλήθηκε η εισφορά αλληλεγγύης 2%, πάγωσε η διετία 16-17, μειώθηκε το αφορολόγητο, η κυβέρνηση προκαλεί με τα ψίχουλα της εισοδηματικής της πολιτικής κι οδηγεί τους εργαζόμενους στο Δημόσιο στη φτώχεια και στην εξαθλίωση.
Ένας νεοδιόριστος εκπαιδευτικός, που καλείται να ζήσει στα νησιά με ενοίκιο της τάξης των 350-500 ευρώ τον μήνα, αμείβεται με 734 ευρώ καθαρά τον μήνα. Ένας νοσηλευτής με 680 ευρώ καθαρά. Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες κατηγορίες των Δημοσίων Υπαλλήλων. Η κυβέρνηση δεν έχει χρήματα για τους δημόσιους λειτουργούς, έχει όμως για τους ημέτερους. Τους Διοικητές των οργανισμών και των φορέων του Δημοσίου – τα δικά της παιδιά – στους οποίους έδωσε αυξήσεις 76% τον μήνα!!! Χρήματα υπάρχουν. Απλά μοιράζονται στους ημέτερους.
Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, το Υπουργείο διοργανώνει σε όλη τη χώρα στις 22/5 τις εξετάσεις PISA (καθ’ υπόδειξη του ΟΟΣΑ), που αποτελούν ένα ακόμα εργαλείο προώθησης των αντιδραστικών της σχεδίων για την εκπαίδευση. Οι περσινές αρνητικές επιδόσεις των μαθητών «χτυπούν το καμπανάκι» και προετοιμάζουν νέα βάρβαρα μέτρα που θα αφορούν τόσο τους εκπαιδευτικούς, όσο και τους μαθητές.
Για τους παραπάνω λόγους, η απεργία την Τρίτη 21 Μάη, απεργία σε όλο το Δημόσιο τομέα, είναι μια μέρα αντίστασης και αγώνα. Παρά το προεκλογικό κλίμα και τις εξετάσεις σε Λύκεια-ΕΠΑΛ οι εκπαιδευτικοί και συνολικά οι εργαζόμενοι πρέπει να βάλουν μπροστά τις διεκδικήσεις τους για πραγματικές αυξήσεις, για μόνιμη και σταθερή δουλειά,, για ανατροπή όλου του θεσμικού πλαισίου της αξιολόγησης, για να σταματήσουν οι διώξεις αγωνιστών εκπαιδευτικών.
ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ
• ΚΑΤΩ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
• ΜΟΝΙΜΗ ΣΤΑΘΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ - ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΣΕΠ
• ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ
• ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ – ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ
• ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ- ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΤΑΞΙΚΟΥΣ ΦΡΑΓΜΟΥΣ
ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΖΩΗ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ.
Για το Δ. Σ. της ΕΛΜΕ Καρδίτσας
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΑΛΕΞΗΣ ΦΥΤΣΙΛΗΣ
Ο Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ