Χωρίς αποκομιδή απορριμάτων το Σαββατοκύριακο ο Δήμος Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ανακοινώσεις
- Εκτύπωση
Το Δ.Σ. του Συλλόγου Εργαζομένων Ο.Τ.Α. Ν. Καρδίτσας σε συνεδρίασή του την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2011 αποφάσισε ομόφωνα, οι εργαζόμενοι στην υπηρεσία καθαριότητας του Δήμου Καρδίτσας να απέχουν από τα καθήκοντά τους το Σαββατοκύριακο 17 & 18 Δεκεμβρίου 2011.
Οι εργαζόμενοι διαμαρτύρονται γιατί εδώ και αρκετούς μήνες (από την άνοιξη έως σήμερα) δεν αμείβονται για την υπερωριακή απασχόληση των Σαββατοκύριακων και των αργιών.
Η παραπάνω μεγάλη καθυστέρηση υπάρχει γιατί η όλη διαδικασία της αποζημίωσης η μη των υπερωριών έχει παραπεμφθεί στο Ελεγκτικό Συνέδριο με ότι αυτό συνεπάγεται.
Επίσης ζητάμε άμεσα να εφαρμοστεί η Σ.Σ.Ε. της ΠΟΕ-ΟΤΑ από 1-1-2010 για τους εργαζόμενους ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου του Δήμου Καρδίτσας που είναι ενταγμένοι στα Β.Α.Ε. και δικαιούνται σύμφωνα με τις διατάξεις της παραπάνω σύμβασης χορήγηση πλασματικών μισθολογικών κλιμακίων.
Πιστεύουμε πως η δημοτική αρχή θα πρέπει να δει το δίκαιο των αιτημάτων μας και να καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια για την επίλυσή τους.
Για το Δ.Σ.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
Απόστολος Ταξιάρχης Σωτήριος Σούρλας