Ενημερωτική δράση για τον μητρικό θηλασμό από τις μαίες του Κ.Υ. Παλαμά
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ανακοινώσεις
- Εκτύπωση
![Ενημερωτική δράση για τον μητρικό θηλασμό από τις μαίες του Κ.Υ. Παλαμά](/media/k2/items/cache/391ad282a7cd9076fc70cfb81562bbb3_L.jpg)
Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Εβδομάδας Μητρικού Θηλασμού στην Ελλάδα που καθιερώθηκε το 1996 και γιορτάζεται κάθε χρόνο από τη 1 έως τις 7 Νοεμβρίου ,πραγματοποιήθηκε δράση ενημέρωσης-ευαισθητοποίησης του πληθυσμού για τον μητρικό θηλασμό από τις Μαίες του Κέντρου Υγείας Παλαμά.
Το θέμα της φετινής Παγκόσμιας Εβδομάδας Μητρικού Θηλασμού είναι: «ΕΝΘΑΡΡΥΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ»
Από 1 έως 7 Νοεμβρίου εντός της δομής του Κέντρου Υγείας Παλαμά έγινε διανομή έντυπου υλικού στον πληθυσμό και τονίστηκε η ανάγκη ενημέρωσης και υποστήριξης και των συζύγων ώστε να δράσουν υποστηρικτικά στον μητρικό θηλασμό. Παράλληλα στις 7 Νοεμβρίου στην πλατεία του Παλαμά έγινε ευαισθητοποίηση των πολιτών όπου οι Μαίες τόνισαν το θέμα της προαγωγής του μητρικού θηλασμού σε συνδυασμό με την εργασία με στόχο την ενίσχυση των δικαιωμάτων των θηλαζουσών μητέρων.
Από τις Μαίες του Κέντρου Υγείας Παλαμά παρέχεται ενημέρωση, καθοδήγηση και υποστήριξη στο μητρικό θηλασμό καθώς και μαθήματα προετοιμασίας γονέων.
Πληροφορίες στο τηλέφωνο:2444350000
K.Y. ΠΑΛΑΜΑ