Ευχαριστήριο μήνυμα του ΓΕΛ Παλαμά για δωρεά αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ανακοινώσεις
- Εκτύπωση
![Ευχαριστήριο μήνυμα του ΓΕΛ Παλαμά για δωρεά αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή](/media/k2/items/cache/e481821e67fd61bc9ccad1dd6ac6441b_L.jpg)
Ο Διευθυντής, το Διδακτικό Προσωπικό, ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων και οι μαθητές και μαθήτριες του Γενικού Λυκείου Παλαμά, εκφράζουμε τις θερμές ευχαριστίες μας στον Εμπορικό Σύλλογο Παλαμά για την ευγενική δωρεά ενός αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή, προκειμένου να αντιμετωπίζονται άμεσα περιστατικά καρδιοαναπνευστικής ανακοπής.
Οι αυτόματοι απινιδωτές διαθέτουν σύστημα αυτόματης αναγνώρισης καρδιακών ρυθμών που χρήζουν απινίδωσης και παρέχουν ηλεκτρικό σοκ στο θύμα, μόνο όταν αυτό είναι απαραίτητο. Η όλο και συχνότερη ύπαρξη αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή σε δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους, σε συνδυασμό με την εκπαίδευση των πολιτών στην χρήση τους, αυξάνει τα ποσοστά επιβίωσης των θυμάτων Καρδιακής Ανακοπής.
Πρωτοβουλίες όπως αυτή ενισχύουν το αίσθημα ασφάλειας του προσωπικού του σχολείου, των μαθητών, των γονέων – κηδεμόνων και των επισκεπτών και αποτελούν παράδειγμα έκφρασης κοινωνικής ευαισθησίας και αλληλεγγύης. Η προσφορά του Εμπορικού Συλλόγου Παλαμά αποκτά ιδιαίτερη σημασία δεδομένων των δύσκολων συνθηκών που πέρασε και περνά η περιοχή μας και οι κατοικοί της μετά τις καταστροφικές πλημμύρες του Σεπτεμβρίου. Με ιδιαίτερη χαρά αποδεχθήκαμε το ‘Χριστουγεννιάτικο’ αυτό δώρο προς εμάς και ευχόμαστε πρωτοβουλίες με γνώμονα την κοινωνική προσφορά και την ευαισθητοποίηση σε θέματα υγείας να συνεχιστούν!!
ΓΕΛ ΠΑΛΑΜΑ