2ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων: "Κυκλοφορώ με ασφάλεια"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![2ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων: "Κυκλοφορώ με ασφάλεια"](/media/k2/items/cache/25f43e9fa668a8abb6f771ff99d869b2_L.jpg?t=20231201_194402)
Η χώρα μας αντιμετωπίζει καθημερινά σοβαρά προβλήματα οδικής ασφάλειας με έναν υψηλό δείκτη τροχαίων ατυχημάτων ανάμεσα στις χώρες της Ευρώπης. Είναι πολύ σημαντικό τα παιδιά από μικρή ηλικία να γνωρίζουν τους οδικούς κινδύνους και να μαθαίνουν πώς να τους αποφεύγουν καθώς οι σημερινοί πεζοί θα είναι οι αυριανοί οδηγοί. Πολύ σημαντικό είναι επίσης να γνωρίζουν τα παιδιά τους κανόνες της ποδηλατικής συμπεριφοράς μιας και το ποδήλατο αποτελεί το μεταφορικό μέσο που χρησιμοποιούν στην καθημερινότητά τους.
Στο πλαίσιο λοιπόν του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων και συγκεκριμένα στον θεματικό κύκλο Ευ Ζην οι μαθητές της Δ΄ τάξης ασχολούνται και θα ασχοληθούν με το θέμα της Οδικής ασφάλειας. Για τον λόγο αυτό, την Πέμπτη 23 Νοεμβρίου, μετά από πρόσκληση επισκέφθηκε το σχολείο μας ο Αστυνόμος κ. Βασίλης Μαυρόπουλος προκειμένου να ενημερώσει τα παιδιά για τη σωστή οδική συμπεριφορά.
Τα παιδιά παρακολούθησαν την παρουσίαση με μεγάλο ενδιαφέρον και έκαναν πολλές ερωτήσεις κατά τη διάρκειά της. Είχαν επίσης την ευκαιρία να παίξουν και ένα παιχνίδι στο τέλος ώστε να επαληθεύσουν τις γνώσεις που κατέκτησαν.
Δεν τελειώνουμε όμως εδώ……
Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον Αστυνόμο κ. Βασίλη Μαυρόπουλο για την άριστη συνεργασία μας και τις πολύτιμες γνώσεις που μας προσέφερε και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για τον Ιανουάριο ώστε να μπορέσουν και μαθητές των υπόλοιπων τάξεων να ενημερωθούν για τη σωστή οδική συμπεριφορά.
Ο Δ/ντης
Ιωάννης Τασιάς