Ανάβαση στην κορυφή της Μάλιας από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Οξυάς Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Ακόμα μία ορειβατική δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε, την Κυριακή 12 Αυγούστου, από το Λαογραφικό Αρχαιολογικό και Πολιτιστικό Σύλλογο Οξυάς, στα πλαίσια των πρωτοβουλιών του ίδιου Συλλόγου
Στόχος, αυτή τη φορά το Πυροφυλάκειο, που βρίσκεται στην κορυφή της Μάλιας και σε υψόμετρο 1.900 περίπου μέτρων. Ο καιρός δεν ευνοούσε το εγχείρημα, μια και είχαν προηγηθεί οι έντονες για την περιοχή βροχοπτώσεις, αρκετοί όμως ήταν αυτοί που ακολούθησαν την προσπάθεια, ανάμεσα δε σ’ αυτούς και μικροί φίλοι του είδους. Αν και όλοι όσοι αποτελούσαν την ομάδα κατάφεραν να ανεβούν στην κορυφή, η κατάβαση αποδείχθηκε για μερικούς κάπως δυσκολότερη και απ’ αυτή την ίδια την ανάβαση. Όλοι τους, ωστόσο, απόλαυσαν τη μαγευτική θέα προς τα χωριά της γύρω περιοχής και τη λίμνη Πλαστήρα, ενώ η άγρια ομορφιά του τοπίου συνεπήρε τους πάντες.
Για τους περισσότερους η συνέχεια δόθηκε κάτω από τη δροσιά της κληματαριάς στο μοναστήρι της Αγίας Τριάδας Οξυάς, όπου κατέληξαν μετά την κατάβαση και συνέχισαν τη …. δραστηριότητα, απολαμβάνοντας το τσιπουράκι τους και ανακτώντας, έτσι και τις …. χαμένες τους δυνάμεις, με στόχο την επόμενη ανάλογη δραστηριότητα, που ο Σύλλογος σκοπεύει να πραγματοποιήσει.