Εκδηλώσεις σε Φανάρι και Κανάλια Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Μεγάλη επιτυχία σημείωσε το ετήσιο πανηγύρι που πραγματοποιήθηκε την Παραμονή της εορτής της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος (5 Αυγούστου) στο Φανάρι.
Την εκδήλωση διοργάνωσε ο τοπικός σύλλογος με τη στήριξη του Δήμου Μουζακίου.
Το γλέντι κράτησε μέχρι τις πρωινές ώρες της επομένης ενώ παραβρέθηκαν ο Υπαρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας και καταγόμενος από το Φανάρι Υποστράτηγος Ιωάννης Ραχωβίτσας, ο Αντιδήμαρχος της Δημοτικής Ενότητας Ιθώμης κ. Αντώνης Μηνίτσιος, ο πρόεδρος του Δημοτιού Συμβουλίου κ Βάιος Φροξυλιάς, η Αντιδημαρχος κ. Φανή Τσιρογιάννη οι Δημοτικοί Σύμβουλοι κκ. Δημήτρης Τσιούμας και Αντώνης Καρανίσας και ο πρόεδρος του χωριού Γεώργιος Κουλουσούσας.
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος την Κυριακή 7 Αυγούστου σύσσωμος ο κλήρος και λαός υποδέχθηκε στην είσοδο του χωριού από την πλευρά του Φαναρίου την εικόνα της Παναγίας της Καναλιώτισας στα Κανάλια.
Την εικόνα μετέφεραν από τα Μετέωρα κάτοικοι των Καναλίων και θα παραμείνει στο χωριό μέχρι τέλους Αυγούστου. Μετά τη θεία λειτουργία η εικόνα μεταφέρθηκε σε σπίτι των Καναλίων και κάθε ημέρα θα μεταφέρεται και σε άλλο σπίτι μέχρι την ημέρα που θα επιστραφεί στα Μετέωρα.
Το Δήμο Μουζακίου εκπροσώπησε ο Αντιδήμαρχος Ιθώμης κ. Αντώνης Μηνίτσιος και ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Καναλίων κ. Ζέκιος Χριστόδουλος.