Εκδήλωση της επιτροπής περιοχής Θεσσαλίας του ΚΚΕ προς τιμήν του Χ. Φλωράκη Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Την έδωσαν μπροστά στο μνήμα του Χαρίλαου Φλωράκη, ψηλά στ' αγνάντιο του Αϊ Λιά, στο χωριό του, το Παλιοζωγλόπι Καρδίτσας, οι σύντροφοι και οι συναγωνιστές που πήραν μέρος στην εκδήλωση μνήμης και τιμής που οργάνωσε, την περασμένη Κυριακή, ακριβώς 7 χρόνια από το θάνατό του, η Επιτροπή Περιοχής Θεσσαλίας του ΚΚΕ.
Ήταν εκεί παλιοί κομμουνιστές που κουβαλούν στο μυαλό, την ψυχή, αλλά και στο κορμί τους την πείρα των πολύχρονων, σκληρών αγώνων του ΚΚΕ και του εργατικού – λαϊκού κινήματος. Και νέοι, τα παιδιά της ΚΝΕ, που «έρχονται από πολύ μακριά και τραβούν πολύ μακριά» και, με περηφάνια και σεμνότητα μαζί, δηλώνουν: «Αμες σ' εγεσώμεθα πολλώ κάρρονες»!
Παρούσες στην εκδήλωση η συγκίνηση και η περηφάνια για τον ηγέτη του ΚΚΕ που, με τη ζωή και τη δράση του, τη λαϊκότητα και το κύρος του, ανέβασε ψηλότερα την εκτίμηση του λαού στο κόμμα της εργατικής τάξης, έφερε περισσότερους ανθρώπους του λαού κοντά στα ιδανικά του σοσιαλισμού. Παρούσες, επίσης, η ακλόνητη πίστη στην αποστολή του Κόμματος και η αγωνιστική – κομμουνιστική αισιοδοξία για το αύριο, κόντρα στην απογοήτευση και στη μοιρολατρία που καλλιεργούν οι «χαλεποί καιροί».
Στην εκδήλωση παραβρέθηκε αντιπροσωπεία της ΚΕ του ΚΚΕ με επικεφαλής τον Θεοδ. Κωνσταντινίδη, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του Κόμματος, ενώ παρόντες ήταν ο δήμαρχος Καρδίτσας και ο αντιπεριφερειάρχης Καρδίτσας.
«ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΛΑΟ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ»
Μιλώντας στην εκδήλωση ο Γ. Χαρίτος, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και Γραμματέας της Επιτροπής Θεσσαλίας του Κόμματος, σημείωσε:
«Στο πρόσωπό του Χαρίλαου Φλωράκη τιμάμε μια ολόκληρη γενιά κομμουνιστών που σφράγισαν ανεξίτηλα την ιστορία του ΚΚΕ, ολόκληρου του λαϊκού κινήματος της χώρας μας. Ο Χαρίλαος Φλωράκης είναι γέννημα του ΚΚΕ. Το ΚΚΕ και οι ηρωικοί αγώνες του τον ανέδειξαν σε ηγέτη, τον οποίο αναγνωρίζουν και εκτιμούν χιλιάδες εργαζόμενοι που δεν ταυτίζονται με την ιδεολογία και την πολιτική του Κόμματός μας. Υπήρξε λαϊκός ηγέτης, γιατί ήταν κομμουνιστής. Τον τίτλο αυτό, του λαϊκού ηγέτη ο σ. Χαρίλαος τον κατέκτησε σε όλα τα πεδία του αγώνα. Σαν συνδικαλιστής, πολεμιστής της Εαμικής Εθνικής Αντίστασης και του Δημοκρατικού Στρατού, σαν φυλακισμένος και εξόριστος.»
Και συνέχισε: «Η ζωή του Χαρίλαου Φλωράκη συμβολίζει την αστείρευτη λαϊκή δύναμη και πρωτοβουλία, όταν ο πρωταγωνιστής λαός αποφασίσει να πάρει την κατάσταση στα χέρια του, να παλέψει και να διεκδικήσει την εξουσία του. Αποτελεί παράδειγμα, ειδικά σήμερα, που η αστική τάξη κάνει ό,τι περνά απ’ το χέρι της για να αναπαλαιώσει το πολιτικό σύστημα, να βάλει μπροστά στο λαό παμπάλαια διλήμματα, όμως με νέα μορφή. Στο βαθμό που η δικομματική εναλλαγή ΝΔ και ΠΑΣΟΚ φαίνεται να τρώει τα ψωμιά της, το κεφάλαιο στήνει νέο δόκανο για να εγκλωβίσει τη λαϊκή οργή και αγανάκτηση, να ξαναμαντρώσει το λαό στα συμφέροντά του: «κεντροδεξιά ή κεντροαριστερά, δεξιά ή αριστερή κυβέρνηση». Έτσι η αστική τάξη, τα κόμματα και οι μηχανισμοί της ελίσσονται, προσπαθούν να απορροφήσουν τους κραδασμούς της αντιλαϊκής τους πολιτικής και προετοιμάζουν τη νέα κυβέρνηση τσακίσματος του λαού. Μαζί με μπόλικη υποκρισία, εκβιασμούς, αναπαραγωγή και δημιουργία νέων κάλπικων διλημμάτων.
Για να το πετύχουν αυτό θέλουν το λαό στη γωνία, υποταγμένο, θέλουν να τσακίσουν την αντίστασή του. Αξιοποιούν τους ήδη και εξ’ αρχής διαθέσιμους ΣΥΡΙΖΑ-ΔΗΜΑΡ, όλο το συρφετό της «ανανέωσης» για να κρατήσουν το λαό στη στρούγκα της εκμετάλλευσης. Τον θέλουν γονατιστό να παρακολουθεί τις υποτιθέμενες διαπραγματεύσεις στα σαλόνια της Ευρώπης για μερικά ψίχουλα εξαθλίωσης και κοροϊδίας. Ο ΣΥΡΙΖΑ η ΔΗΜΑΡ, τα άλλα αντιμνημονιακά κόμματα, έχουν επιλεγεί από την αστική τάξη σήμερα ως οι ικανότερες δυνάμεις για να ξελασπώσουν το αστικό πολιτικό σύστημα μετά τη μεγάλη φθορά της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ.
Γνωρίζουν καλά ποιος είναι ο αντίπαλός τους, ποιος είναι το εμπόδιο στις επιδιώξεις τους. Γι’ αυτό επιτίθενται με σφοδρότητα στο ΚΚΕ που δίνει όλες τις δυνάμεις του για ένα ρωμαλέο ταξικό εργατικό κίνημα, την οικοδόμηση της κοινωνικής –λαϊκής συμμαχίας, που αντιστέκεται και αντεπιτίθεται, σε σύγκρουση με τα μονοπώλια και την εξουσία τους. Τους φοβίζει αυτή η δυνατότητα γι’ αυτό θέλουν να αποδυναμώσουν το Κόμμα, να μειώσουν την πολιτική του επιρροή. Η επίθεση στο ΚΚΕ γίνεται, γιατί αρνείται να μαντρωθεί σε μια κυβέρνηση διαχείρισης της κρίσης σε βάρος του λαού. Αν το ΚΚΕ δώσει άλλοθι σε μια τέτοια κυβέρνηση, ο λαός θα βρεθεί δεμένος χειροπόδαρα.»
Καταλήγοντας ο Γ. Χαρίτος, υπογράμμισε: «Ισχυρό ΚΚΕ - ΙΣΧΥΡΟ ΛΑΪΚΟ ΑΝΤΙΒΑΡΟ είναι η μόνη επιλογή απέναντι σε οποιαδήποτε κυβέρνηση, που θέλει να υποτάξει το λαό, να τον αναγκάσει να παραιτηθεί από τις δίκαιες διεκδικήσεις του. Ένα ισχυρό ΚΚΕ, που θα πρωτοστατήσει στην οργάνωση της λαϊκής πάλης, για τη δημιουργία της λαϊκής στρατιάς που αντιστέκεται και διεκδικεί την εξουσία. Που θα διεκδικήσει και θα επιβάλλει ανάπτυξη με κριτήριο τις λαϊκές ανάγκες. Γιατί όταν υπάρχει μια πρωτοπορία έτοιμη και αποφασισμένη, η λαϊκή ανταπόκριση θα έρθει. Αυτό το ΚΚΕ χρειάζεται ο λαός, αυτό το ΚΚΕ το αστικό πολιτικό σύστημα δεν μπορεί να το βάλει στο χέρι, ούτε να το μαντρώσει σε καμία κυβέρνηση αστικής διαχείρισης, όποιο πρόσημο κι αν αυτή έχει.
«Οι ζευγάδες φεύγουν αλλά η σπορά μένει», έλεγε χαρακτηριστικά. Το ΚΚΕ σ. Χαρίλαε, έμπειρο και ατσαλωμένο είναι αταλάντευτα στην πρώτη γραμμή για να φουντώσει η σπορά, να δώσει καρπούς. Για τη χειραφέτηση του λαού, που οργανωμένος στην συμμαχία του, θα τσακίσει τους αντιπάλους του, τα μονοπώλια και τους πολιτικούς τους εκφραστές, θα οικοδομήσει τη δικιά του, την εργατική- λαϊκή εξουσία.»