Ενημερωτική συνάντηση για την αντιμετώπιση της Σχολικής Βίας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Η σχολική βία αποτελεί ανησυχητικό φαινόμενο με πολλαπλές αρνητικές επιπτώσεις αφού μπορεί να δημιουργήσει αρνητικό κλίμα στο σχολείο, να προκαλέσει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα σε μαθητές και έντονο άγχος και να επηρεάσει άμεσα τη διαδικασία της μάθησης.
Η χρήση βίας σε όποια μορφή, λεκτική, σωματική, κοινωνική ή ηλεκτρονική μεταξύ μαθητών με σκοπό να απομονώσει ή να προκαλέσει πόνο και αναστάτωση είναι μια πραγματικότητα που εκτός από τους μαθητές, απασχολεί γονείς και εκπαιδευτικούς σε όλα τα κράτη του κόσμου. Τα τελευταία χρόνια το πρόβλημα της σχολικής βίας εμφανίζεται και στον τόπο μας με αυξανόμενη συχνότητα και για την αντιμετώπισή και πρόληψή του ο ρόλος του σχολείου και των γονιών είναι πολύ σημαντικός.
Ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας σε συνεργασία με το Γραφείο Σχολικών Συμβούλων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας συνδιοργανώνουν:
α) Ενημερωτική συνάντηση για γονείς μαθητών κάθε ηλικίας την Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου 2012 και ώρα 18:00-20:00
β) Επιμορφωτική ημερίδα για τους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης την Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012 και ώρα 09:00-12:30 με θέμα: «Τρόποι αντιμετώπισης της Σχολικής Βίας».
Ομιλήτρια θα είναι η Δρ. Ιωάννα Μπίμπου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Καλούνται να συμμετάσχουν στις εκδηλώσεις γονείς και εκπαιδευτικοί για να ενημερωθούν πάνω στο θέμα, αλλά και για να μοιραστούν τις απόψεις και τις εμπειρίες τους.
Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στο Δημοτικό Αναψυκτήριο «Παυσίλυπο».