Φιλική ποδοσφαιρική συνάντηση μεταξύ Οξυάς και Δρακότρυπας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Επαναλήφθηκε και φέτος η φιλική ποδοσφαιρική συνάντηση μεταξύ των χωριών Οξυάς και Δρακότρυπας, που διοργανώθηκε με πρωτοβουλία των πολιτιστικών Συλλόγων των δύο χωριών.
Ο ποδοσφαιρικός αγώνας έγινε στο γήπεδο της Δρακότρυπας, στις 13 Αυγούστου και σ’ αυτόν συμμετείχαν άτομα κάθε ηλικίας. Η πρωτοβουλία ανήκει στους πολιτιστικούς Συλλόγους των δύο χωριών (Λαογραφικός Αρχαιολογικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Οξυάς «το μοναστήρι της Αγίας Τριάδας» και Μορφωτικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος Δρακότρυπας "Η Ανάπλαση") και στην προσπάθειά τους να αποδείξουν ότι ο πολιτισμός έχει πολλές εκφάνσεις και μπορεί με πολλούς τρόπους να ενώνει και να φέρνει κοντά τους ανθρώπους.
Αρκετοί οι παραβρισκόμενοι την περίοδο αυτή και στα δύο παραπάνω χωριά, πολλοί από τους οποίους επέλεξαν να παρακολουθήσουν τη συνάντηση, απολαμβάνοντας, πέρα από το πείσμα των πιτσιρικάδων αλλά και των μεγαλύτερων για τη νίκη, μια ιδιαίτερα ευχάριστη ατμόσφαιρα, με χαλάρωση και πειράγματα τόσο μεταξύ των αγωνιζομένων όσο και ανάμεσα στους φιλάθλους – οπαδούς των δύο ομάδων.
Η πρωτοβουλία των δύο Συλλόγων άφησε άριστες εντυπώσεις γι’ αυτό και οι Σύλλογοι προτίθενται να την καθιερώσουν.
Και του χρόνου, λοιπόν, ξανά !!!