Γιορτή σταφυλιού Δαφνοσπηλιάς την Παρασκευή 19/8 Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Οι σχετικές προετοιμασίες έχουν ξεκινήσει εδώ και ημέρες προκειμένου όλα να είναι έτοιμα στην ώρα τους. Για τη διασκέδαση του κόσμου θα φροντίσουν ο Θανάσης Βαρσαμάς, η Γωγώ Τσαμπά (στο τραγούδι) και ο Γιώργος Μπαλατσός (στο κλαρίνο), ενώ και φέτος θα υπάρχει έκθεση με παλιές φωτογραφίες από την καθημερινότητα του χωριού.
Επίσης θα προσφέρονται ψητά αρνιά, σουβλάκια, μπύρες, κρασιά, αναψυκτικά και φυσικά δωρεάν σταφύλια από τους συγχωριανούς μας αμπελοκαλλιεργητές. Η Γιορτή Σταφυλιού (που λαμβάνει χώρα από το 1984) αποτελεί την πιο σημαντική ετήσια εκδήλωση του χωριού μας και μία από τις πιο σημαντικές σχετικές εκδηλώσεις που γίνονται στο νομό της Καρδίτσας.
Κάθε χρόνο αρκετός κόσμος εργάζεται αφιλοκερδώς προκειμένου να στηθεί η Γιορτή. Και αυτή η προσπάθεια όλα αυτά τα χρόνια αναγνωρίζεται από Δαφνοσπηλιώτες και μη, οι οποίοι στηρίζουν με την παρουσία τους την εκδήλωση. Κάτι τέτοιο ευελπιστούμε να γίνει και φέτος παρά το γεγονός ότι χρόνο με τον χρόνο η κοινωνική και οικονομική κατάσταση γίνεται ολοένα και πιο δύσκολη για όλους μας. Η Γιορτή Σταφυλιού μπορεί, ωστόσο, να συνεχίσει να αποτελεί μία διαχρονική αξία διασκέδασης και κεφιού μέσα στις δυσκολίες των καιρών, μία ανάσα χαλάρωσης και ξεγνοιασιάς. Επίσης είναι γνωστό ότι τα όποια έσοδα της εκδήλωσης δεν μπαίνουν στην τσέπη κανενός, αλλά στο ταμείο του Μορφωτικού Συλλόγου και επιστρέφουν όλα στο χωριό με έργα και εκδηλώσεις.
Και φέτος η είσοδος έχει καθοριστεί στα 5 ευρώ, ενώ η ώρα έναρξης έχει οριστεί στις 10 το βράδυ. Θα ανταμώσουμε εκεί.