Κορυφώνονται την Κυριακή οι εκδηλώσεις για την Αποκριά στο Δήμο Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Κορυφώνονται το απόγευμα της Κυριακής 26 Φεβρουαρίου 2012 οι εορταστικές εκδηλώσεις που διοργανώνει ο Δήμος Καρδίτσας σε συνεργασία με τον ΔΟΠΑΚ, τη ΔΗΚΕΚ, και τα Εργαστήρια Τέχνης για την Αποκριά.
Επίκεντρο των Κυριακάτικων εκδηλώσεων θα είναι η πλατεία της Δημοτικής Αγοράς. Από τις 17.00 μικροί και μεγάλοι, θα έχουν την ευκαιρία να διασκεδάσουν σε αποκριάτικους ρυθμούς. Την εκδήλωση θα πλαισιώσουν μουσικά η Φιλαρμονική του Δήμου, χορωδία του 3ου Γυμνασίου Καρδίτσας με μαέστρο τον καθηγητή Μουσικής Αγωγής του σχολείου κ. Αγγ. Παλαπέλα σε ένα πρόγραμμα latin τραγουδιών και το μουσικό συγκρότημα του Άρη Φαλιάγκα. Τα παιδιά θα απολαύσουν τον κλόουν, αλλά και άλλες …εκπλήξεις. Αποκορύφωμα της βραδιάς θα είναι το παραδοσιακό κάψιμο του Καρνάβαλου που θα γίνει στις 19.00. Την κατασκευή του Καρνάβαλου επιμελήθηκε ο εμψυχωτής του ΚΔΑΠ Καρδιτσομαγούλας, ηθοποιός κ. Παύλος Βησσαρίου.
Τις Κυριακάτικες εκδηλώσεις στη Δημοτική Αγορά υποστηρίζουν και οι καφετέριες «Ρόπτρον», «Σύγκλητος» και «Γκροτέσκο» που θα προσφέρουν τα είδη τους σε μειωμένες τιμές.
Την Καθαρά Δευτέρα, στις 11.00 στην Τοπική Κοινότητα Μητρόπολης και στο χώρο της Κεντρικής Πλατείας ο Δήμος Καρδίτσας σε συνεργασία με την Τοπική Κοινότητα και το Μορφωτικό Σύλλογο Μητρόπολης διοργανώνουν εκδήλωση για τα κούλουμα. Θα προσφερθούν παραδοσιακά εδέσματα και κρασί, ενώ η εκδήλωση θα πλαισιωθεί και μουσικά. Στο χώρο θα είναι τοποθετημένες και τέντες σε περίπτωση βροχής.
Εκδηλώσεις για τα κούλουμα θα πραγματοποιηθούν και σε άλλες Τοπικές Κοινότητες του Δήμου Καρδίτσας από τους τοπικούς πολιτιστικούς φορείς.