Με ιδιαίτερη επιτυχία ο χορός των Οξυωτών στο Μουζάκι Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Ιδιαίτερη επιτυχία σημείωσε και φέτος ετήσια εκδήλωση χορού των Οξυωτών, που διοργανώθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων «ΕΝΑΣΤΡΟΝ», στο Δ.Δ. Μαυροματίου του Δήμου Μουζακίου, το Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2012.
Ο χορός, που διοργανώνεται από τους τρεις Συλλόγους Οξυωτών (τον τοπικό Λαογραφικό - Αρχαιολογικό και Πολιτιστικό Σύλλογο Οξυάς, το Σύλλογο Απανταχού Οξυωτών Αθηνών και το Σύλλογο των εν Θεσσαλία Οξυωτών) στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία, παρά τη δύσκολη οικονομική συγκυρία. Καθοριστικοί για την επιτυχία αυτή παράγοντες αποδείχθηκαν η άψογη οργάνωση εκ μέρους των διοργανωτών σε συνδυασμό με το ιδιαίτερα χαμηλό αντίτιμο εισόδου, γεγονός που δεν εμπόδισε τους Οξυώτες και τους φίλους τους να προσέλθουν και να ανταμώσουν στην εκδήλωση.
Η ορχήστρα παραδοσιακής μουσικής, που επιμελήθηκαν οι Σύλλογοι, ανέβασε γρήγορα το κέφι και σκόρπισε σ’ όλους τους παραβρισκόμενους την επιθυμία για διασκέδαση, η οποία κράτησε - κυριολεκτικά – μέχρι το ξημέρωμα.
Τους παρευρισκόμενους καλωσόρισαν οι πρόεδροι των διοργανωτών Συλλόγων Γιώργος Δ. Καραβίδας, Μαρία Β. Γκαραβέλα και Ηλίας Χ. Καραβίδας, που τόνισαν τη σημασία της δυναμικής παρουσίας των Οξυωτών σε ανάλογες εκδηλώσεις, που δίνει και στους Συλλόγους την ευκαιρία να αντλήσουν δύναμη και να συνεχίσουν την όποια προσπάθειά τους για την ανάδειξη της πολιτισμικής κληρονομιάς του χωριού της Οξυάς αλλά και την ενίσχυση των δεσμών μεταξύ των Οξυωτών.
Στην εκδήλωση εμφανίστηκαν τα χορευτικά τμήματα του τοπικού Λαογραφικού, Αρχαιολογικού και Πολιτιστικού Συλλόγου Οξυάς, που παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς, σκορπίζοντας ενθουσιασμό στους παραβρισκόμενους και αποσπώντας τα άκρως θετικά τους σχόλια.
Παραβρέθηκαν αρκετοί επίσημοι προσκεκλημένοι, εκπρόσωποι φορέων και Συλλόγων, κ.λ.π. .