Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Καστανογιορτή στον Ελληνόπυργο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Έγινε το Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012 στον Ελληνόπυργο, η φετεινή Καστανογιορτή. Η εκδήλωση στέφθηκε από μεγάλη επιτυχία και σ’ αυτό συνέβαλαν η άρτια οργάνωσή της από τους διοργανωτές, το πλήθος του κόσμου που ανέβηκε στον Ελληνόπυργο και ο θαυμάσιος καλοκαιρινός καιρός.
Από νωρίς το πρωΐ άρχισε να φθάνουν οι πανηγυριστές στην κεντρική πλατεία όπου ήταν ο χώρος της γιορτής. Παντού διέκρινες πρόσωπα χαρούμενα, με άριστη διάθεση και χαμόγελο και αυτό ήταν ένα σημαντικό μέρος της επιτυχίας της εκδήλωσης.
Την γιορτή άνοιξε το χορευτικό συγκρότημα των Καμινάδων που χόρεψε θαυμάσιους τοπικούς χορούς και δικαιολογημένα οι χορευτές και χορεύτριες, οι χοροδιδάσκαλοι και ο Πρόεδρος του Συλλόγου Νίκος Λάμπρου, χειροκροτήθηκαν θερμά από τον κόσμο. Το μουσικό συγκρότημα του Χριστόφ. Κωστούλα πρόσφερε μουσικές δημοτικές και λαϊκές απολαύσεις, οι πανηγυριστές δε χόρεψαν μέχρι τελικής πτώσης.
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος πρόσφερε στους παρευρισκομένους φαγητό, κρασί και άφθονα κάστανα.
Στην εκδήλωση μίλησε ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου και Βουλευτής του νομού Παύλος Β. Σιούφας, ενώ παρευρέθηκαν μεταξύ πολλών ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ.κ. Κύριλλος, ο Βουλευτής Τρικκάλων Μιχ. Ταμήλος, ο Αντιπεριφερειάρχης Βασίλης Τσιάκος, οι δήμαρχοι Καρδίτσας Κ. Παπαλός, Μουζακίου Γ. Κωτσός και Πλαστήρα Δ. Τσιαντής,, ο Πρόεδρος του Δημ. Συμβουλίου Μουζακίου Αθ. Μπαλατσός, ο πρώην Δήμαρχος Ιθώμης και Αντιδήμαρχος Καρδίτσας Στ. Παπαγεωργίου, οι Αντιδήμαρχοι Καρδίτσας Αθ. Μαρκινός, Μουζακίου Θ. Καλιώρας, Δ. Τσιούμας, Ι. Κουτσογιάννης, Παλαμά Δ. Πάτας και Κ. Νασιούλης, πολλοί δημοτικοί Σύμβουλοι και Πρόεδροι Τ.Σ., ο Αστυνομικός Δ/ντής Καρδίτσας κ. Θ. Καρανάσιος, η δασάρχης Καρδίτσας Άννα Πραντζίδου, ο δασάρχης Μουζακίου Φ. Παπουτσής, ο Πρόεδρος του Ιδρύματος Ζήγρα στρατηγός Στέφανος Μακρής, ο ζωγράφος Άγγελος και πολλοί άλλοι.