Ο Ε.Ο.Σ. Καρδίτσας στην κορυφή "Μάρτσα" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Μετά από πρωτοβουλία και πρόσκληση ομάδας νέων της Νεράιδας, ο Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Καρδίτσας (ΕΟΣΚ) ανταποκρίθηκε με δέκα μέλη του-εθελοντές- για τον καθαρισμό και τη σηματοδότηση του μονοπατιού,
Κυριακή πρωί δέκα μέλη του ΕΟΣΚ συναντηθήκαμε με τους «νέους» κάθε ηλικίας, οι οποίοι μας περίμεναν στην πλατεία του της Νεράιδας. Αφού μοιράστηκε ο απαραίτητος εξοπλισμός (αλυσοπρίονα, κλαδευτήρια, σήματα, δράπανα, γάντια κ.λ.π. ), χωριστήκαμε σε δύο ομάδες.
Η μία ομάδα ξεκίνησε από τον Προφήτη Ηλία και κατηφόρισε προς το χωριό και η άλλη ομάδα από τον Προφήτη Ηλία και ανηφόρησε προς την κορυφή όπου τα μέλη του ΕΟΣΚ στο κολονάκι της κορυφής τοποθέτησαν μεταλλικό κουτί με βιβλίο για να γράφουν τις εντυπώσεις τους οι πεζοπόροι και ορειβάτες που φτάνουν στην κορυφή . Το μονοπάτι είχε κάποια σήμανση από παλαιότερη προσπάθεια που έγινε από του κατοίκους της Νεράιδας, η οποία τώρα βελτιώθηκε και έγινε διάνοιξη και καθαρισμός στο μεγαλύτερό του μέρος. Απομένει όμως αρκετή δουλεία ακόμα και ειδικότερα στο τμήμα του από τη Νεράιδα μέχρι τον Προφήτη Ηλία, καθώς και στο πάνω κομμάτι του από το σημείο που βγαίνει από το δασωμένο και μέχρι την κορυφή. Στα προσεχή σχέδια του ΕΟΣΚ είναι και η διάνοιξη ενός κλάδου του μονοπατιού, που ένωνε κάποτε τη Νεράιδα με τον Κλειτσό Ευρυτανίας και βεβαίως η ένταξή του στο ευρύτερο δίκτυο μονοπατιών της περιοχής των Αγράφων.
Ο ΕΟΣΚ θα βρίσκεται πάντα αρωγός σε παρόμοιες πρωτοβουλίες νέων ανθρώπων, που αναλαμβάνουν τέτοιου είδους δράσεις. Οι εθελοντικές όμως αυτές πρωτοβουλίες κατοίκων διαφόρων χωριών και του συλλόγου για συντήρηση, καθαρισμό, σηματοδότηση και ανάδειξη μονοπατιών, τα οποία έχουν περιπέσει σε αχρηστία, μετά τη διάνοιξη δασικών δρόμων, την εγκατάλειψη της κτηνοτροφίας και την αστικοποίηση του πληθυσμού της υπαίθρου, θα πρέπει να έχουν και συνέχεια. Ο μόνος τρόπος να διατηρηθούν τα μονοπάτια ανοιχτά είναι να χρησιμοποιούνται και να περπατούνται όσο ποιο συχνά γίνεται.
Πληροφορίες για τη δράση του συλλόγου στα τηλ: 6973695595 – 6974110853, στο http://eoskarditsas.blogspot.com και στο https://www.facebook.com/eoskarditsas