Ο Γ. Καλπούζος παρουσιάζει το νέο του βιβλίο στην Καρδίτσα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Η Λαϊκή Βιβλιοθήκη Καρδίτσας «Η ΑΘΗΝΑ», τα Βιβλιοπωλεία «Παιδεία» και οι εκδόσεις «Μεταίχμιο», παρουσιάζουν το νέο μυθιστόρημα του Γιάννη Καλπούζου, «Άγιοι Δαίμονες εις ταν Πόλιν», την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2011 στις 20:30 στην αίθουσα της Λαϊκής Βιβλιοθήκης, Αρτεσιανού 1, 1ος όροφος.
Ο γνωστός Ηπειρώτης-Αρτινός συγγραφέας του μπεστ-σέλερ «Ιμαρετ - Στη σκιά του ρολογιού», που επίσης παρουσιάστηκε στην Καρδίτσα στον ίδιο χώρο και που τιμήθηκε το 2009 με το βραβείο αναγνωστών του ΕΚΕΒΙ, θα μιλήσει για το νέο του βιβλίο και θα συνομιλήσει με το κοινό.
Το νέο του επικό ιστορικό μυθιστόρημα αναφέρεται στην Κωνσταντινούπολη τις παραμονές και κατά τη διάρκεια της Ελληνικής Επανάστασης και συγκεκριμένα στη συγκλονιστική περίοδο 1808-1831. Συνθέτει έναν εκπληκτικό πίνακα μυθοπλασίας και πραγματικότητας.
Οι ανεπανάληπτες σκηνές των περιγραφών πλημμυρίζουν τις σελίδες του. Η σύνθεση των αντιθέτων, καλοσύνη-κακία,ομορφιά-ασκήμια,έρωτας - μίσος - πατριωτισμός - προδοσία, αποτυπώνονται ανάγλυφα, περίτεχνα και μοναδικά στο εκπληκτικό τούτο έργο.