Ο Σύλλογος των απανταχού Καρδιτσιωτών παρουσίασε το βιβλίο «Γυναίκα και Παράδοση» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Στην κατάμεστη από Καρδιτσιώτες της Αθήνας και του Πειραιά αίθουσα εκδηλώσεων της Εταιρίας Θεσσαλικών Μελετών, παρουσίασε ο Σύλλογος των Απανταχού Καρδιτσιωτών το βιβλίο πρακτικών του Γ’ Πανελληνίου Συνεδρίου, του εδρεύοντος στην Καρδίτσα, Κέντρου Ιστορικής & Λαογραφικής Έρευνας «Ο ΑΠΟΛΛΩΝ», με θέμα «Γυναίκα και Παράδοση».
Το παρουσιαζόμενο βιβλίο, το οποίο έτυχε θερμότατης υποδοχής από τους παρευρεθέντες Καρδιτσιώτες, περιέχει όλες τις εμπεριστατωμένες και πολύ ενδιαφέρουσες εισηγήσεις των 27 καταξιωμένων ομιλητών του Γ’ Πανελληνίου Συνεδρίου του «ΑΠΟΛΛΩΝΑ», και οι οποίες εστιάζουν στην προσφορά της Γυναίκας στην οικογενειακή και κοινωνική ζωή, την παιδεία, τον πολιτισμό και την εργασία. Το εν λόγω Συνέδριο είχε πραγματοποιηθεί στην πόλη της Καρδίτσας τον Οκτώβριο του 2008, με τη συνεργασία του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, του Τ.Ε.Ι Λάρισας, της τότε Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Καρδίτσας, του Δήμου Καρδίτσας και της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων Νομού Καρδίτσας.
Η πολύ πετυχημένη εκδήλωση-παρουσίαση ξεκίνησε με το σύντομο χαιρετισμό-ομιλία του Προέδρου του Συλλόγου των Απανταχού Καρδιτσιωτών, Κων/νου Κουσαή, ο οποίος ήταν και ο συντονιστής της παρουσίασης του βιβλίου. Μεταξύ άλλων, ο Πρόεδρος του Συλλόγου επεσήμανε την αναγκαιότητα προβολής τέτοιου είδους εκδοτικών πρωτοβουλιών που συνδέονται με την Καρδίτσα και οι οποίες προάγουν τον Πολιτισμό, τα Γράμματα και τις Τέχνες του τόπου μας. Τόνισε δε, ότι ο Σύλλογος των Απανταχού Καρδιτσιωτών θα σταθεί αρωγός σε όλες αυτές τις προσπάθειες.
Σύντομο χαιρετισμό προς το πολυπληθές Καρδιτσιώτικο κοινό απηύθυνε και η Αντιπρόεδρος του Κέντρου Ιστορικής και Λαογραφικής Έρευνας «Ο ΑΠΟΛΛΩΝ» Καρδίτσας, Βασιλική Κοζιού, η οποία, μεταξύ άλλων, αναφέρθηκε στην μεγάλη επιτυχία που είχε το Γ’ Πανελλήνιο Συνέδριο στην Καρδίτσα, ενώ τέλος, έκανε και μία σύντομη παρουσίαση του 23ετούς έργου του «ΑΠΟΛΛΩΝΑ» στα πολιτισμικά δρώμενα της Καρδίτσας και ολόκληρης της Θεσσαλίας.
Το ενθουσιώδες ακροατήριο των Καρδιτσιωτών καθηλώθηκε με τις πολύ μεστές ομιλίες για το παρουσιαζόμενο βιβλίο δύο καταξιωμένων ανθρώπων των Γραμμάτων. Ο συγγραφέας Μήτσος Κασόλας, εξήρε την προσφορά της Γυναίκας στην Παράδοση και στην Ιστορία, αναφέροντας χαρακτηριστικά παραδείγματα από τη σύγχρονη Ελληνική Ιστορία, στα οποία η Γυναίκα είχε πρωταγωνιστικό ρόλο. Έκλεισε δε την ομιλία του απαγγέλλοντας δύο δικά του ποιήματα, τα οποία εξυμνούσαν τη Γυναίκα και την προσφορά της. Ο δημοσιογράφος-συγγραφέας Μηνάς Βιντιάδης παρουσίασε στο κοινό με γλαφυρότατο τρόπο τη διαχρονική παρουσία της Ελληνίδας Γυναίκας της πόλης και της υπαίθρου τόσο στην κοινωνική ζωή του τόπου όσο και στην οικογενειακή με την ιδιότητα της μητέρας και της συζύγου.
Την πολύ ενδιαφέρουσα αυτή εκδήλωση του Συλλόγου των Απανταχού Καρδιτσιωτών πλαισίωσαν και δύο γνωστοί Καρδιτσιώτες του Πολιτισμού. Ο φωτογράφος-ποιητής Μανώλης Στεργιόπουλος ανέγνωσε ενώπιον του κοινού μερικά χαρακτηριστικά αποσπάσματα από τις εισηγήσεις του Συνεδρίου και οποίες εμπεριέχονται μέσα στο παρουσιαζόμενο βιβλίο. Η δε ηθοποιός-υπεύθυνη του Θεάτρου «ΟΨΕΙΣ» Καρδίτσας Βάσω Μακρή ανέγνωσε ορισμένα κείμενα από το βιβλίο της καταξιωμένης Θεσσαλής συγγραφέως Μαρούλας Κλιάφα, «Γυναίκες της Γης».
Τις εντυπώσεις της εκδήλωσης έκλεψαν τα μέλη του χορευτικού ομίλου «Το Σεργιάνι» Καρδίτσας που υποδέχονταν στον χώρο της εκδήλωσης τους Καρδιτσιώτες με τις παραδοσιακές φορεσιές του τόπου μας.
Η μεγάλη επιτυχία της εν λόγω εκδήλωσης ήταν το βασικό θέμα συζήτησης μεταξύ των Καρδιτσιωτών μετά το πέρας της εκδήλωσης και η ευχή όλων ήταν να παρουσιαστούν στο μέλλον παρόμοιες εκδηλώσεις.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο πρ. Βουλευτής Καρδίτσας Βασίλειος Μπρακατσούλας, η εκπρόσωπος του Αντιπεριφερειάρχη Καρδίτσας Βασιλείου Τσιάκου, καθώς και πλήθος εκπροσώπων Καρδιτσιώτικων και Θεσσαλικών σωματείων της Αθήνας. Εκτός όμως των παρευρεθέντων Καρδιτσιωτών του Λεκανοπεδίου της Αττικής, το «παρών» έδωσαν και άνθρωποι Γραμμάτων και του Πολιτισμού, όπως ο Παύλος Κάββουρας, καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών, η Μάγδα Ζωγράφου, καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών, η Ζωή Μάργαρη, καθηγήτρια του Τ.Ε.Ι Ηπείρου, η Σοφία Μαλτέζου, δημοσιογράφος, η Χριστίνα Φλόκα, Γεν. Γραμματέας της Ένωσης Γυναικών Ελλάδας, ο Δημήτρης Παπαχρήστος, συγγραφέας-δημοσιογράφος, ο Βασίλειος Κυρίτσης, σκηνοθέτης και ο Θωμάς Μπακαλάκος, συνθέτης.
Μετά το πέρας της εκδήλωσης, το Δ.Σ του Συλλόγου των Απανταχού Καρδιτσιωτών δεξιώθηκε τους ομιλητές και το Δ.Σ του Κέντρου Ιστορικής και Λαογραφικής Έρευνας «Ο ΑΠΟΛΛΩΝ» σε εστιατόριο των Αθηνών.