Ολοκληρώθηκε η γιορτή της 4ης Πανελλήνιας Συνάντησης Σχολικών Χοροδιών Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Έπεσε την περασμένη Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2012 στο αμφιθέατρο των ΤΕΙ η αυλαία της 4ης Πανελλήνιας Συνάντησης Σχολικών Χορωδιών σημειώνοντας τεράστια επιτυχία.
Για πέντε (5) ημέρες η καρδιά των Σχολείων της Ελλάδας χτυπούσε στην Καρδίτσα.
Μια μεγάλη Διοργάνωση – Θεσμός πια για την Καρδίτσα έφθασε στο τέλος της ανανεώνοντας την συνάντηση για την επόμενη χρονιά. Οι φίλοι της ποιοτικής μουσικής είχαν τη μοναδική ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια χορωδιακή πανδαισία με πρωταγωνιστές παιδιά Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων.
Εκατοντάδες μαθητές δούλεψαν εντατικά, συστηματικά και πειθαρχημένα επί μήνες για να προσφέρουν αυτό το σπουδαίο μουσικό αποτέλεσμα, που είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν από 8 έως 12 Φεβρουαρίου στον χώρο των ΤΕΙ. Η άριστη συνεργασία διευθυντή, Συλλόγου Διδασκόντων και εξειδικευμένου και δυναμικού Καθηγητή Μουσικής απέδειξε ότι μπορεί να γίνουν θαύματα στο σχολείο.
Μετά από 4 χρόνια ο θεσμός και με την μεγάλη συμβολή της Διεύθυνσης Περιφερειακής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας δυναμώνει και καθιερώνεται λόγω και της μεγάλης συμμετοχής Σχολικών Χορωδιών, αλλά και της ανταπόκρισης του Κοινού.
Πρόκειται για ένα μοναδικό θεσμό με τον οποίο γίνεται ουσιαστική αισθητική παρέμβαση στην ουσία της Καλλιτεχνικής Αγωγής και Παιδείας, αφού οι χορωδίες ερμηνεύουν έργα Αρχαίας Ελληνικής Μουσικής καθώς και πολυφωνικά έργα της Αναγέννησης.
Μεγάλη ήταν η συμβολή της Διεύθυνσης Περιφερειακής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, της Διεύθυνσης Δ/θμιας Εκπ/σης Καρδίτσας, η οποία μάλιστα διέθεσε προσωπικό της για την αποτελεσματικότερη διεξαγωγή του Φεστιβάλ, της Διεύθυνσης Π/θμιας Εκπαίδευσης, καθώς και του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων στην επιτυχία της όλης εκδήλωσης, η οποία αποτελεί σήμερα τη μεγαλύτερη Χορωδιακή Φεστιβαλική εκδήλωση που γίνεται στην Ελλάδα.
Η υλοποίηση της 4ης Πανελλήνιας Συνάντησης Σχολικών Χορωδιών στο Αμφιθέατρο των ΤΕΙ Καρδίτσας (Επίπλου και Ξύλου) έρχεται επίσης να δέσει την Κοινωνία της Πόλης με την εκπαιδευτική κοινότητα των ΤΕΙ, ενώ οι χιλιάδες επισκέπτες του Νομού γνώρισαν ότι στην Καρδίτσα υπάρχουν και λειτουργούν αξιόλογες Πανεπιστημιακές Σχολές, που συμμετέχουν στον Πολιτισμό και την Εκπαίδευση της Πόλης.
2.500 Χορωδοί από Δημοτικά και Γυμνάσια της Ελλάδος και του εξωτερικού καθώς και οι γονείς τους και φίλοι, δηλαδή πάνω από 3.500 πλήθος κόσμου επισκέφθηκαν την πόλη της Καρδίτσας και την ευρύτερη περιοχή, δίνοντας μια μεγάλη οικονομική ανάσα στις επιχειρήσεις της πόλης και του Νομού στην δύσκολη αυτή οικονομική περίοδο.
Τις εκδηλώσεις παρακολούθησαν ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κ.κ Κύριλλος, ο Περιφερειάρχης κ. Βασίλης Τσιάκος, ο Δήμαρχος κ. Κώστας Παπαλός, ο Περιφερειακός Σύμβουλος κ. Ευάγγελος Λέμας, ο Αντιδήμαρχος κ. Νίκος Καραγιάννης, ο τέως Δήμαρχος κ. Δημήτρης Αρχοντής, η Διευθύντρια Περιφερειακής Εκπαίδευσης κ. Ντίνα Πράντζου, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Θωμάς Καρανίκας, ο Προϊστάμενος των ΤΕΙ Καρδίτσας κ. Γιάννης Παπαδόπουλος, ο Πρόεδρος των ΤΕΙ Επίπλου και Ξύλου κ. Γιώργος Νταλός, ο Προϊστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων Α/θμιας Εκπαίδευσης κ. Κώστας Παπατζιμούλης, η Σχολική Σύμβουλος Μουσική Θεσσαλίας κ. Ξανθούλα Παπαναγιώτου, ο Αντιπρόεδρος του Επιμελητηρίου κ. Γιώργος Ντενίσης, ο Πρόεδρος του ΔΟΠΑΠΑΠ κ. Κώστας Τζέλλας, εκπρόσωποι φορέων και πλήθος κόσμου που κατέκλυζε καθημερινά το αμφιθέατρο.
Παρουσιαστής στην εκδήλωση ήταν ο Αλέξης Κωστάλας, συνεπικουρούμενος από δύο μαθητές, την Μυρτώ Παπαδοπούλου και τον Κωνσταντίνο Ευθυμιάδη.
Υπεύθυνοι ήχου ήταν οι Ηλίας Μπολτσής και Μάκης Στάθης.
Συνδιοργανωτές της εκδήλωσης ήταν η Ιερά Μητρόπολη και Φαναριοφαρσάλων, η Περιφέρεια Θεσσαλίας (Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας), ο Δήμος Καρδίτσας και τα ΤΕΙ.