Πραγματοποιήθηκε στην Οξυά η Γιορτή Δημοτικού Τραγουδιού Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Μέσα σ’ ένα μαγευτικό τοπίο του χωριού της Οξυάς, στα 1000 περίπου μέτρα υψόμετρο και με θέα όλους τους οικισμούς και το δάσος του χωριού, πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή 7 Αυγούστου, η 4η πανθεσσαλική γιορτή δημοτικού τραγουδιού, με την παρουσία οκτώ Συλλόγων απ’ όλη τη Θεσσαλία.
Συγκεκριμένα, συμμετείχαν με τις χορωδίες τους και απέδωσαν αντιφωνικά παλαιά δημοτικά τραγούδια πολιτιστικοί Σύλλογοι από τα χωριά Πύθιο Λάρισας, το Μαυρέλι το Φωτεινό και την Ασπροκλησιά, Καλαμπάκας, το Αηδονοχώρι, το Βαθύλακο, το Μορφοβούνι, και την Οξυά από την Καρδίτσα, ενώ την τελευταία στιγμή ακύρωσε εξαιτίας αιφνίδιου πένθους ο σύλλογος Κρυονερίου Καρδίτσας.
Όλοι οι Σύλλογοι, προκειμένου να συμμετάσχουν στη γιορτή, αψήφησαν πολλά από τα εμπόδια των δύσκολων καιρών που διανύουμε αλλά και αρκετές προσωπικές δυσκολίες των μελών τους, αποδεικνύοντας ότι το μεράκι για τον πολιτισμό και την παράδοση δεν υπόκειται σε περιορισμούς και φραγμούς.
Εκ μέρους της Οργανωτικής Επιτροπής τους συμμετέχοντες Συλλόγους και τους επισκέπτες καλωσόρισε στο χωριό της Οξυάς ο πρόεδρος του τοπικού πολιτιστικού Συλλόγου κος Γιώργος Καραβίδας, ο οποίος, αφού αναφέρθηκε στις εδαφικές ιδιαιτερότητες του χωριού (επικλινή και δυσπρόσιτα εδάφη ή πολλούς και απομακρυσμένους μεταξύ τους οικισμούς), που αποτέλεσαν καθοριστικό παράγοντα της έλλειψης μέχρι σήμερα βασικών υποδομών για την ανάπτυξή του, γεγονός που -με τη σειρά του - πιθανό να επηρέασε κάπως και την οργάνωση της γιορτής, προσθέτοντας ορισμένες δυσκολίες στους συμμετέχοντες, ευχαρίστησε όλους τους Συλλόγους για την παρουσία τους αλλά και την Οργανωτική Επιτροπή, που εμπιστεύτηκε το χωριό και το Σύλλογο για τη διοργάνωση της φετινής πανθεσσαλικής γιορτής δημοτικού τραγουδιού, δίνοντας μια σημαντική ευκαιρία για την προβολή του χωριού και της περιοχής γενικότερα.
Ακολούθησε τραγούδι - καλωσόρισμα από τους άνδρες της χορωδίας του Συλλόγου της Οξυάς, ενώ ταυτόχρονα οι γυναίκες μέλη της ίδιας χορωδίας, ντυμένες με παραδοσιακές φορεσιές του χωριού, κερνούσαν τους επισκέπτες, καλωσορίζοντάς τους στο χωριό.
Για την ιστορία, η πρώτη Γιορτή Δημοτικού Τραγουδιού πραγματοποιήθηκε πριν από τέσσερα χρόνια, όταν η «Εταιρία Σύγχρονης Πολιτιστικής Ανάπτυξης» με έδρα την Καρδίτσα, εμπνεύστηκε και έκανε πράξη μία μοναδική για τα δεδομένα της Παραδοσιακής Μουσικής Συναυλία Αντιφωνικού Τραγουδιού, που έγινε τον Αύγουστο του 2008 στο Μορφοβούνι Καρδίτσας, πατρίδα του ηθοποιού και παραδοσιακού μουσικού Γιώργου Νάκου, στον οποίο και αφιερώθηκε εκείνη η εκδήλωση.
Ακολούθησαν οι συναυλίες Αντιφωνικού Τραγουδιού στο Νεοχώρι Νευρόπολης το 2009, στο Θραψίμι Μενελαϊδας το 2010, για να έρθει φέτος η σειρά του χωριού της Οξυάς, που συμμετέχει στη γιορτή αυτή από τα πρώτα της βήματα, να φιλοξενήσει την 4η συναυλία, με πανθεσσαλικό, πλέον, χαρακτήρα.
Όλα τα χρόνια που προηγήθηκαν η γιορτή αντιφωνικού δημοτικού τραγουδιού, η μοναδική στο είδος της ανά την Ελλάδα, είχε μια συνεχή ανοδική πορεία, αναδεικνύοντας και καταγράφοντας, με αφετηρία διαφορετικά κάθε φορά χωριά της περιοχής μας, παλιά δημοτικά τραγούδια και διευρύνοντας συνεχώς τον κύκλο της, χάρη στις προσπάθειες των διοργανωτών της και των πολιτιστικών συλλόγων που συμμετείχαν σ’ αυτή αλλά και στην υποστήριξη των αρμοδίων φορέων της τοπικής αυτοδιοίκησης. Κατέληξε, έτσι, σήμερα να αποτελεί θεσμό και να διεκδικεί καθοριστικό ρόλο στα τοπικά πολιτιστικά δρώμενα, επεκτείνοντας τη δράση της σε ολόκληρη την περιοχή της Θεσσαλίας.
Πριν τη συναυλία τιμήθηκαν επιστήμονες και λαϊκοί οργανοπαίχτες που έχουν συμβάλλει καταλυτικά στο Λαϊκό Πολιτισμό και την Παράδοση. Πιο συγκεκριμένα ο οι διοργανωτές τίμησαν τον εθνομουσικολόγο και καθηγητή Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Λάμπρο Λιάβα, (κατάγεται από το Μουζάκι Καρδίτσας), το Σοφαδίτη συγγραφέα – λαογράφο και ερευνητή Δημοτικής Παράδοσης κ. Νίκο Μπαζιάνα και το Βασίλη Σμάνη, εκπαιδευτικό και μουσικό με πολύχρονη παρουσία στο Δημοτικό Τραγούδι. Τέλος, τιμητική αναφορά έγινε στην παλαιά συντροφιά μουσικών της Οξυάς, τα γνωστά «Μπλετσάκια», που σφράγισαν την κοινωνική ζωή του χωριού με την μουσική τους παρουσία. Αναφορά στο έργο των τιμώμενων προσώπων έγινε αντίστοιχα από τους Παναγιώτη Νάνο, πρόεδρος της ΕΣΠΑ, Τάσο Τσάβαλο και Γιάννη Κατσή, μέλη της οργανωτικής επιτροπής και το Γιώργο Καραβίδα, πρόεδρο του τοπικού Πολιτιστικού Συλλόγου της Οξυάς.
Τα παλαιότατα δημοτικά τραγούδια, που χόρεψαν αντιφωνικά και τραγούδησαν οι Σύλλογοι, ηχογραφήθηκαν και θα αποτελέσουν μέρος του Αρχείου Δημοτικής Μουσικής, που έχει δημιουργηθεί.
Ενδιάμεσα του προγράμματος των Συλλόγων παρεμβάλλονταν παραδοσιακή ορχήστρα, που συμμετείχε αφιλοκερδώς στην εκδήλωση, παίζοντας παλαιά τοπικά δημοτικά τραγούδια, που επίσης ηχογραφήθηκαν.
Τη φετινή εκδήλωση διοργάνωσαν η Εταιρία Σύγχρονης Πολιτιστικής Ανάπτυξης (ΕΣΠΑ) και ο Λαογραφικός Αρχαιολογικός και Πολιτιστικός Σύλλογος Οξυάς «Το μοναστήρι της Αγίας Τριάδας», ενώ μέρος των αναγκών της καλύφθηκε οικονομικά από την Περιφερεριακή Ενότητα Καρδίτσας και το Δήμο Μουζακίου. Παραβρέθηκαν ο αντιπεριφερειάρχης Καρδίτσας κος Βασίλης Τσιάκος, ο Δήμαρχος Οιχαλίας Τρικάλων κος Βασίλης Οικονόμου, οι ιερείς του χωριού π. Κων/νος Τόλιας και π. Σωτήριος Γκέκας, η πρόεδρος του Συλλόγου «Η Καραγκούνα» από την Καρδίτσα, ο Καθηγητής ΤΕΦΦΑ Αθήνας και γνωστός ερευνητής παραδοσιακών χορών κος Βασίλης Καρφής, η κα Νότα Μακρυγιάννη, πρόεδρος του Λαογραφικού και Πολιτιστικού Συλλόγου Μουζακίου «Οι Γόμφοι», η κα Βίκυ Τσεκούρα από το Θεσσαλικό τηλεοπτικό κανάλι TRT, που μαγνητοσκόπησε και θα προβάλει προσεχώς την εκδήλωση.