Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή ο ετήσιος χορός του πολιτιστικού συλλόγου Οξυάς Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Με τη διοργάνωση της καθιερωμένης εκδήλωσης του ετήσιου χορού του, που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 17 Αυγούστου, ολοκλήρωσε τις εκδηλώσεις του στην Οξυά ο Λαογραφικός Αρχαιολογικός και Πολιτιστικός Σύλλογος του χωριού.
Η τύχη της εκδήλωσης κρίθηκε την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή, αφού το απόγευμα της παραπάνω μέρας σε ολόκληρη τη γύρω περιοχή ξέσπασαν ξαφνικές μπόρες αλλά, απ’ ότι διαπιστώθηκε, στην Οξυά μάλλον … κρατούσε ομπρέλα.
Δεδομένων, λοιπόν, των συγκυριών (γάμοι συγχωριανών, πένθος για αρκετούς συγχωριανούς) αλλά και των καιρικών συνθηκών, που σίγουρα απέτρεψαν πολλούς Οξυώτες από γειτονικές περιοχές να παραβρεθούν στην εκδήλωση, αυτή στέφθηκε, τελικά, με επιτυχία σε όλους τους τομείς.
Στην εκδήλωση εμφανίστηκαν χορευτικά τμήματα του Συλλόγου υπό την καθοδήγηση του χοροδιδασκάλου κου Τόμυ Ευθυμίου και μοιράστηκαν, όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια, παραδοσιακά εδέσματα του χωριού. Εξαιρετική επιτυχία σημείωσε φέτος η λαχειοφόρος αγορά του Συλλόγου, με πολλά αξιόλογα δώρα, μεταξύ των οποίων και οι τέσσερις διανυκτερεύσεις στο νησί της Πάρου, που προσέφερε ο Σύλλογος.
Τους παραβρισκόμενους καλωσόρισε ο πρόεδρος του Συλλόγου κος Γιώργος Καραβίδας, ο οποίος αφού εξέφρασε την ικανοποίησή του για την παρουσία του κόσμου και τη στήριξη των συγχωριανών προς το Σύλλογο, αναφέρθηκε στο σημαντικό έργο του Συλλόγου, που τον καταξίωσε ως έναν από τους πιο δραστήριους στην περιοχή.
Παραβρέθηκαν ο Δήμαρχος Μουζακίου κος Γιώργος Κωτσός, ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Μουζακίου κος Αθανάσιος Μπαλατσός, ο αντιδήμαρχος κος Ιωάννης Κουτσογιάννης, η δημοτική σύμβουλος κα Σοφία Τόλια, ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Οξυάς κος Δημήτρης Πάτας, ο τοπικός σύμβουλος κος Χρήστος Μπλέτσας και πολλοί ακόμα εκπρόσωποι Συλλόγων και φορέων.