Ρεσιτάλ πιάνου με την Συλβάνα Σκένδερη στις 19/8 Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Ρεσιτάλ Πιάνου με τη διακεκριμένη Πιανίστρια και Καθηγήτρια της Μουσικής Ακαδημίας Τιράνων Συλβάνα Σκένδερη θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 19 Αυγούστου 2011 στις 21:00 στην Αίθουσα Λόγου και Τέχνης του Ωδείου Καρδίτσας – Κωνσταντίνος Ευθυμιάδης.
Μετά την μεγάλη επιτυχία της 3ης Πανελλήνιας Συνάντησης Σχολικών Χορωδιών και το ρεσιτάλ φλάουτου της Άντζελα Μπράτιτς, το 29ο Διεθνές Φεστιβάλ Καρδίτσας συνεχίζει τις εκδηλώσεις του με μία πολύ σημαντική καλλιτέχνιδα από την γείτονα χώρα της Αλβανίας. Η Συλβάνα Σκένδερη θεωρείται μία από τις κορυφαίες πιανίστριες, με πολύ σπουδαία καριέρα μέχρι σήμερα.
Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του 29ου Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας που είναι αφιερωμένο στους Φρανς Λίστ (1811 – 1886) για τα 200 χρόνια από τη γέννησή του, στον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη (1851 – 1911) για τα εκατό χρόνια από το θάνατό του και στον Οδυσσέα Ελύτη (1911 – 1996) για τα εκατό χρόνια από τη γέννησή του και υλοποιείται υπό την καλ/κή διεύθυνση του Νίκου Ευθυμιάδη.
Στο ρεσιτάλ πιάνου η διακεκριμένη καθηγήτρια της Μουσικής Ακαδημίας Τιράνων θα ερμηνεύσει έργα των Μπάχ, Χάυδν, Βόρπσι και Χάραπι. Το 29ο Διεθνές Φεστιβάλ Καρδίτσας στα 29 του χρόνια έχει φιλοξενήσει κορυφαίους Πιανίστες Έλληνες και ξένους όπως ο Δημήτρης Σγούρος, ο Αλεξάντερ Μιλόσεβιτς, η Ρ. Τσέκου, ο Αλεξάντερ Βούγιτς κ.α. πραγματοποιώντας σημαντικά πιανιστικά αφιερώματα σε κορυφαίους συνθέτες πιάνου όπως ο Σούμαν και ο Σοπέν
Η Συλβάνα Σκένδερη, έχει σπουδάσει με υποτροφία στο Ιταλικό Ωδείου “G. Rossini”, όπου εξειδικεύτηκε σε θέματα ερμηνείας και της Μουσικής Ακαδημίας Τιράνων, με πολλές συναυλίες σε διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες.
Το 29ο Διεθνές Φεστιβάλ Καρδίτσας γίνεται σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων, την Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας (Περιφέρεια Θεσσαλίας), το Δήμο Καρδίτσας και την Πανελλήνια Ομοσπονδία Χορωδιών και Διευθυντών Χορωδίας και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού & Τουρισμού.