«Στάχυα Χρυσά, Αμπέλια Καρπερά» την Τρίτη 24/7 στο Αρχαιολογικό Μουσείο Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Η ΛΔ΄ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων, φιλοξενεί, την Τρίτη 24 Ιουλίου και ώρα 19:00, στο Αρχαιολογικό Μουσείο Καρδίτσας, τη Νίκη Κάπαρη (αφήγηση) και τον Γιάννη Ψειμάδα (μουσική, τραγούδι, ηχητικά τοπία), σε μια αφηγηματική περιπλάνηση μέσα από αρχαίους ελληνικούς μύθους, υπό τον τίτλο « Στάχυα Χρυσά, Αμπέλια Καρπερά ».
Αφορμή για την περιπλάνηση στο μύθο δίνουν τα εκθέματα του Αρχαιολογικού Μουσείου της Καρδίτσας, οι σιωπηροί μάρτυρες της στοργικής, διαχρονικής σχέσης του ανθρώπου με τη γη της Θεσσαλίας.
Μέσα από την αφήγηση και τη μουσική, μορφές πλασμένες από πηλό και πέτρα μιλούν για τα χρόνια εκείνα που οι θεοί και οι άνθρωποι ζούσαν μαζί, τότε που εξαιτίας της Περσεφόνης ορίστηκαν οι εποχές του χρόνου και ο Διόνυσος, ο διπλογεννημένος θεός, μάθαινε στους ανθρώπους να καλλιεργούν το αμπέλι……
Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.