Την Παρασκευή 6/4 ο Διονύσης Τσακνής στο «avant garde» Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
Μετά τις πολύ επιτυχημένες εμφανίσεις του Διονύση Τσακνή στην Αθήνα, ξεκίνησε μια μεγάλη περιοδεία στην Ελλάδα αλλά και στην Κύπρο.
Την Παρασκευή 6 Απρίλη ο Διονύσης Τσακνής θα βρίσκεται στο «avant garde» για μία και μοναδική εμφάνιση στην πόλη που γεννήθηκε και μεγάλωσε.
Ο Διονύσης Τσακνής σπούδασε οικονομικές επιστήμες και μουσική μα τον κέρδισε η Μουσική. Για δύο χρόνια δίδαξε θεωρητικά της μουσικής στο δημοτικό ωδείο της πόλης του, την Καρδίτσα. Έχει εκδώσει 23 δίσκους, έχει γράψει μουσική για πολλές θεατρικές παραστάσεις, τηλεοπτικές σειρές και κινηματογραφικές ταινίες. Έχει αποσπάσει τρία βραβεία για τη μουσική του (δύο για το θέατρο και ένα για το τραγούδι) και έχει συνεργαστεί με σπουδαίους συναδέλφους του συνθέτες και στιχουργούς. Αναμένοντας πάντα καινούριες συνεργασίες, τα τραγούδια του έχουν τραγουδηθεί από άξιους και δημοφιλείς τραγουδιστές, τραγουδίστριες και ηθοποιούς.
Το 1996 έκανε την πρώτη του απόπειρα στο χώρο του βιβλίου, εκδίδοντας, ένα διήγημα με τον τίτλο «Υπό προθεσμία» και από την ίδια χρονιά εργάστηκε ως αρθρογράφος στην εφημερίδα Ελευθεροτυπία. Ξεχωριστή είναι η δωδεκάχρονη συνεργασία του με τον φίλο του Λαυρέντη Μαχαιρίτσα που συνεχίστηκε παρέα και με τον Φίλιππο Πλιάτσικα σε μουσικές παραστάσεις ανά την Ελλάδα και την Κύπρο. Αξίζει να σημειωθεί η εμπιστοσύνη που του έδειξε ο Μίκης Θεοδωράκης, αναθέτοντάς του να μελοποιήσει το έργο του «Ο ήλιος και ο χρόνος» που πολλά χρόνια πριν, είχε μελοποιήσει ο ίδιος και να παρουσιάσει τις δύο εκδοχές του έργου, στο Μέγαρο Μουσικής την άνοιξη του 2000. Συνοδοιπόροι στα μουσικά ταξίδια την τελευταία χρονιά ήταν o Αποστόλης και η Ειρήνη Ψυχράμη σε μια νεανική και φρέσκια παράσταση γεμάτη εκπλήξεις.
Το 2007 ανέβηκε στην Πάτρα το θεατρικό μουσικό του έργο «Τι γυρεύεις στον ύπνο μου πατέρα;». Το παραπάνω έργο ήταν στα πλαίσια του οργανισμού «ΠΑΤΡΑ - Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης».
Στο πρόγραμμα θα ακούσουμε όλες τις μεγάλες και διαχρονικές επιτυχίες του Διονύση Τσακνή, καθώς και τραγούδια φίλων του που αγάπησε και που πάντα υπάρχουν στο προγραμμά του.
Το 2011 κυκλοφόρησε ο δίσκος ΕΑΥΤΟΥΛΗΔΕΣ σε ποίηση Γιάννη Σκαρίμπα μαζί με την αντίστοιχη ποιητική συλλογή από τις εκδόσεις ΝΕΦΕΛΗ. Το έργο παρουσιάστηκε με μεγάλη επιτυχία στο Μέγαρο Μουσικής τον Γενάρη του 2012 με τη συμμετοχή της Σύγχρονης Ορχήστρας της ΕΡΤ.
Μαζί του τραγουδάει η Κασιανή Λειψάκη μια ιδιαίτερη φωνή που ο Διονύσης πιστεύει πως θα αφήσει εποχή στο Ελληνικό τραγούδι.
Παρασκευή 6 Απριλίου, συναυλία με τον Διονύση Τσακνή, στο avant garde....
συμμετέχει η Κασσιανή Λειψάκη....... είσοδος με ποτό 15 ευρώ.